Wybory Parlamentarne 2019. Czym jest większość konstytucyjna w Sejmie?

Wybory parlamentarne 2019. To właśnie dziś, w niedzielę 13 października obywatele Polski głosują na swoich faworytów na posłów i senatorów. Sprawdź, co oznacza większość konstytucyjna w Sejmie.

Wybory Parlamentarne 2019. Czym jest większość konstytucyjna w Sejmie?
Źródło zdjęć: © iStock.com

13.10.2019 13:34

Wybory 2019 – większość konstytucyjna

W sytuacji, gdy w wyborach parlamentarnych jedna z partii uzyska większość konstytucyjną, będzie mogła samodzielnie rządzić, w tym dokonywać zmian w Konstytucji. Innymi słowy, większość konstytucyjna oznacza liczbę posłów, których głosy są potrzebna do uchwalenia zmiany Konstytucji. W Polsce taka większość stanowi 2/3 głosów w obecności przynajmniej połowy ustawowej liczby osób (w naszym kraju 2/3 wszystkich posłów to 307 osób). Jeśli więc konkretne ugrupowanie uzyska w wyborach przynajmniej 307 mandatów, przy dowolnej liczbie posłów (nawet maksymalnej na sali) będzie mieć większość konstytucyjną.

Wybory parlamentarne – ustawa o zmianie Konstytucji

Należy podkreślić, że ustawa o zmianie Konstytucji musi być w pierwszej kolejności zatwierdzona przez Senat bezwzględną większością głosów (w obecności, co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów). W praktyce oznacza to, że przy stuprocentowej frekwencji za taką ustawą musiałoby się opowiedzieć przynajmniej 51 senatorów.

Przypominamy, że w celu głosowania należy stawić się w lokalu wyborczym odpowiadającym naszemu miejscu zameldowania. Placówki będą otwarte od godziny 7 rano do 21 wieczorem. Każdy wyborca powinien mieć przy sobie dokument ze zdjęciem, gdyż przed rozdaniem kart do głosowania, zostanie zweryfikowana jego tożsamość.

Zobacz także
Komentarze (0)