Trwa ładowanie...
d3zq3y8

Wybory parlamentarne 2019. Czy afera wokół Marka Kuchcińskiego zaszkodziła PiS? Jest badanie

Afera samolotowa nie wpłynęła znacząco na stosunek wyborców do PiS - wynika z najnowszego badania Instytutu Badań Pollster dla "Super Expressu". Partia Jarosława Kaczyńskiego ma poparcie 43 proc. Polaków, utrzymując dystans nad pozostałymi ugrupowaniami.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Jarosław Kaczyński zapowiedział, że Marek Kuchciński wystartuje w wyborach
Jarosław Kaczyński zapowiedział, że Marek Kuchciński wystartuje w wyborach (Agencja Gazeta, Fot: Sławomir Kamiński)
d3zq3y8

Badanym zadano pytanie: "Gdyby wybory do Sejmu odbyły się w najbliższą niedzielę, na którą partię oddałbyś głos?". I tak, druga w klasyfikacji Koalicja Obywatelska (PO i N.) mogłaby liczyć na 28 proc. głosów, Lewica (SLD, Wiosna, Razem) na 12 proc., a Kukiz'15, podobnie jak PSL-Koalicja Polska, na 5 proc. głosów.

Sprawdzono również, czy opozycji łatwiej byłoby walczyć z PiS nie jako koalicje, lecz poszczególne partie. Z sondażu wynika, że w takim wariancie partia Jarosława Kaczyńskiego również może liczyć na 43 proc. poparcia. PO zdobyłaby 25 proc. głosów, Wiosna 6 proc., zaś Kukiz’15, PSL i SLD po 5 proc.

Prof. Kazimierz Kik w rozmowie z "SE" podkreśla, że o ile wynik PiS jest o dwa punkty procentowe mniejszy niż przed miesiącem, to różnica mieści się w granicach błędu statystycznego. Stwierdza, że "część wyborców mogła się zachwiać, ale tylko przejściowo".

d3zq3y8

Dlaczego? - Cała sprawa opiera się o krytykę PiS, a nie konstruktywne propozycje opozycji. Dodatkowo, przeciwnicy PiS mają za kołnierzem te same grzechy, przez co nie są wiarygodni w swojej krytyce - konkluduje Kik.

Badanie zostało zrealizowane w dniach 6-7 sierpnia na próbie 1063 dorosłych Polaków.

Zobacz również: Marszałek Marek Kuchciński rezygnuje. Budka o reakcji Nitrasa:

Wywołał burzę

Przypomnijmy, na Marka Kuchcińskiego spadła fala krytyki, kiedy opinia publiczna dowiedziała się, że latał rządowym samolotem ze swoją rodziną. Później okazało się, że na pokład zabierał też innych polityków PiS i ich rodziny. W piątek złożył oficjalną rezygnację ze stanowiska. Jego miejsce w fotelu marszałka Sejmu zajęła dotychczasowa szefowa MSWiA Elżbieta Witek.

d3zq3y8

Prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział jednak, że Kuchciński będzie startował w jesiennych wyborach parlamentarnych. - To najbardziej demokratyczna metoda oceny jego osoby - stwierdził.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3zq3y8

Podziel się opinią

Share

d3zq3y8

d3zq3y8
Więcej tematów