Wybory kopertowe. Rzecznik rządu: Wszystkie decyzje zgodne z prawem
- Wszystkie decyzje dotyczące wyborów prezydenckich były zgodne z prawem - oświadczył Piotr Mueller, rzecznik rządu po konferencji prezesa NIK Mariana Banasia. Najwyższa Izba Kontroli zapowiedziała we wtorek złożenie czterech zawiadomień do prokuratury.
25.05.2021 16:31
Najwyższa Izba Kontroli zapowiedziała we wtorek po południu skierowanie do prokuratury zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez premiera Mateusza Morawieckiego oraz trzech podległych mu ministrów. Sprawa ma związek z decyzjami dotyczącymi organizacji tzw. wyborów kopertowych z 10 maja 2020 roku.
Rzecznik rządu: wszystkie decyzje zgodne z prawem
- Wszystkie decyzje o rozpoczęciu technicznych przygotowań do głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich były zgodne z prawem - komentował po konferencji NIK Piotr Mueller, rzecznik rządu.
- Świadczy o tym wiele ekspertyz prawnych, którymi dysponuje KPRM. Premier i szef KPRM stali na straży realizacji przepisów konstytucji RP. Ich wszelkie działania miały na celu przeprowadzenie wyborów w konstytucyjnym terminie - tłumaczył polityk.
Mueller dodał, że "premier nigdy nie zarządził wyborów prezydenckich". - Celem podjętych działań było umożliwienie udziału w wyborach grupom uprawnionym, których życie i zdrowie ze względu na pandemię było zagrożone - przekazał rzecznik rządu.
Sasin: Autorytet NIK upada
Po konferencji głos zabrał również minister aktywów państwowych Jacek Sasin. - Szkoda autorytetu NIK, który na naszych oczach upada - komentował wicepremier w mediach społecznościowych.
Konferencja prezesa NIK Mariana Banasia. Wnioski do prokuratury
Zawiadomienia do prokuratury wobec premiera Mateusza Morawieckiego, szefa KPRM Michała Dworczyka, wicepremiera Jacka Sasina oraz szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego to pokłosie opublikowanego w połowie maja raportu w sprawie wyborów kopertowych.
Zgodnie z ustaleniami, niedoszłe głosowanie miało kosztować budżet ponad 76 mln zł. "NIK negatywie ocenia proces przygotowania wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych na dzień 10 maja 2020 r. z wykorzystaniem głosowania korespondencyjnego" - czytamy w opublikowanym dokumencie.