Trwa ładowanie...

Wybory do Sejmu i Senatu 2019. Jak głosować poza miejscem zameldowania i przez pośrednika? Trzeba się spieszyć

Chcesz wziąć udział w wyborach parlamentarnych 2019, ale wiesz, że będziesz przebywać poza miejscem zameldowania? Nic straconego. Możesz jeszcze postarać się o dopisanie do spisu wyborców. Sprawdź najważniejsze terminy.

Share
Wybory do Sejmu i Senatu 2019. Jak głosować poza miejscem zameldowania i przez pośrednika? Trzeba się spieszyćŹródło: East News, fot: Wojciech Strozyk/REPORTER
d4n13mf

Kiedy wybory parlamentarne 2019? Kto może wziąć w nich udział?

Zgodnie z rozporządzeniem Andrzeja Dudy wybory parlamentarne odbędą się w niedziele 13 października. Lokale wyborcze będą wtedy czynne w godzinach 7-21.

Prawo głosu w Polsce mają osoby, które najpóźniej w dniu wyborów kończą 18. rok życia i nie zostały pozbawione praw publicznych oraz nie są ubezwłasnowolnione.

Głos w wyborach parlamentarnych można oddawać w lokalach wyborczych odpowiednich dla miejsca zameldowania. Żeby oddać prawidłowy głos, należy wstawić znak "X" w kratce obok nazwiska jednego kandydata do Sejmu i jednego kandydata do Senatu.

Wybory parlamentarne 2019. Jak głosować poza miejscem zameldowania?

Chcesz wziąć udział w wyborach do Sejmu i Senatu, ale w dniu wyborów będziesz przebywać poza miejscem zameldowania? Nic straconego. Istnieje kilka sposobów oddanie głosu w innym lokalu wyborczym. Żeby zagłosować poza miejscem zameldowania, możesz:

  • Dopisać się na stałe do rejestru wyborców w miejscu zamieszkania. Zmiany rejestru wyborców możesz dokonać w urzędzie gminy (miasta) odpowiednim dla miejsca, w którym chcesz zagłosować. Dokumenty można wypełnić również online, wykorzystując profil zaufany. Czas na dokonanie formalności mija 8 października. Pamiętaj, że możesz znajdować się tylko jednym rejestrze wyborców.
  • Dopisać się do spisu wyborców tylko na wybory do Sejmu i Senatu 2019. Możesz dokonać tego, wypełniając dokumenty w urzędzie gminy odpowiednim dla miejsca, w którym chcesz zagłosować. Formalności można załatwić również online przy użyciu profilu zaufanego lub e-dowodu. Do spisu wyborców można się dopisywać do 8 października.
  • Możesz uzyskać zaświadczenia o prawie do głosowania. Taki dokument wydaje każdy urząd gminy (miasta) odpowiedni dla miejsca zameldowania. Dokument zostanie wystawiony "od ręki". Zaświadczenie o prawie do głosowania można uzyskać do 11 października. Warto pamiętać, że w razie zgubienia lub zniszczenia zaświadczenia urząd nie wystawi duplikatu.
d4n13mf

Wybory do Sejmu i Senatu 2019. Jak zagłosować przez pełnomocnika lub korespondencyjnie?

Osoby z niepełnosprawnościami mogą oddać głos korespondencyjnie. Wniosek o głosowanie korespondencyjne należy złożyć najpóźniej 15 dni przed dniem wyborów, czyli do 30 września.

Osoby starsze, które najpóźniej w dniu wyborów kończą 75 lat oraz osoby z niepełnosprawnościami mogą oddać głos przez pośrednika. Odpowiednie dokumenty należy złożyć w urzędzie gminy (lub miasta) najpóźniej 4 października.

Wybory parlamentarne 2019. Jadwiga Staniszkis mówi, na kogo zagłosuje

d4n13mf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4n13mf
Więcej tematów