Trwa ładowanie...

Wybory do PE: wylosowano numery list komitetów wyborczych

W majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego z listy nr 1 wystartują kandydaci komitetu wyborczego Solidarna Polska Zbigniewa Ziobro, z listy nr 2 - Ruch Narodowy, a nr 3 - SLD-UP. Takie są wyniki losowania, przeprowadzonego w piątek przez Państwową Komisję Wyborczą.
Share
Sekretarz PKW Kazimierz Czaplicki i przewodniczący PKW Stefan Jaworski (z prawej) podczas losowania numerów list komitetów wyborczych
Sekretarz PKW Kazimierz Czaplicki i przewodniczący PKW Stefan Jaworski (z prawej) podczas losowania numerów list komitetów wyborczychŹródło: PAP, Fot: Tomasz Gzell
d40stda

Z listy z numerem 4 wystartują kandydaci komitetu PiS; nr 5 - Europa Plus Twój Ruch; nr 6 - Polska Razem Jarosława Gowina. Numerem 7 będą opatrzone listy Nowej Prawicy Janusza Korwin-Mikkego; 8 - PO; 9 - PSL.

W majowych eurowyborach we wszystkich 13 okręgach wyborczych listy zarejestrowało 9 powyższych komitetów wyborczych.

Dodatkowo wylosowano numery komitetów, które zarejestrowały się w więcej niż jednym okręgu wyborczym. Numer 10 uzyskał komitet "Demokracja Bezpośrednia", nr 11 - Samoobrona, nr 12 - Partia Zielonych.

d40stda

Politycy w większości nie przywiązują szczególnej wagi do wyników losowania. Premier Donald Tusk początkowo mówił, że ósemka, która przypadła Platformie po losowaniu PKW z niczym mu się nie kojarzy, ale z pomocą przyszła mu przysłuchująca się konferencji minister ds. równego traktowania Agnieszka Kozłowska Rajewicz (liderka wielkopolskiej listy PO). Już po niej Tusk powtórzył, że 8 symbolizuje liczbę zwycięstw PO.

- Każda liczba jest dobra, a najważniejsze jest to, co będzie po wyborach. PiS ubiega się o to, żebyśmy byli pierwsi po wyborach - mówił z kolei szef klubu PiS Mariusz Błaszczak. Rzecznik Twojego Ruchu Andrzej Rozenek zadeklarował, że jego partia "nie zajmuje się numerologią tylko polityką".

Rzecznik SLD Dariusz Joński podkreślił, że koalicja SLD-UP, która startuje z listy z nr 3 jest pierwszą w kolejności formacją proeuropejską (z listy nr 1 wystartuje SP, z listy nr 2 - Ruch Narodowy). - Będziemy przekonywać, by głosować na listę nr 3, bo listy nr 1 i nr 2 to partie eurosceptyczne - podkreślił.

- Nie róbmy z wyborców, za przeproszeniem, idiotów, bo oni wiedzą na kogo głosować i żadna cyferka żadnej listy tego nie zmieni - przekonywał rzecznik PSL Krzysztof Kosiński.

d40stda

Dla SP "jedynka" to dobra wróżba, którą partia traktuje jednak roboczo - mówił rzecznik SP Patryk Jaki. Polityk Polski Razem (nr 6) Marek Migalski zauważył, że jego ugrupowanie "sąsiaduje" z Nową Prawicą Janusza Korwina-Mikke (nr 7). Migalski ocenił, że obie formacje reprezentują pewien krytycyzm wobec UE, ale - dodał - partia Gowina jest poważna, a Nowa Prawica - mniej poważna. - My mamy szóstkę, a oni siódemkę więc jesteśmy lepsi, ponieważ jesteśmy pierwsi - powiedział Migalski.

Sam Korwin-Mikke ocenił, że wylosowana dla jego partii siódemka "to bardzo szczęśliwa liczba". - Mam nadzieję że to oznacza 14 proc. w wyborach - dodał.

Polityk Ruchu Narodowego Artur Zawisza przekonywał z kolei, że drugie miejsce to "dobry prognostyk przed wyborami." - Byłoby dobrze zmieścić się na podium, a najlepiej na co najmniej drugim miejscu tej rywalizacji wyborczej - stwierdził.

Sekretarz PKW Kazimierz Czaplicki poinformował, że o jeden mandat w majowych wyborach ubiega się średnio 25 kandydatów. O 51 mandatów walczyć będzie 1282 osób. Dodał, że podczas poprzednich wyborów w 2009 kandydatów było nieco więcej, bo 1293.

d40stda

Najmłodszy kandydat do PE ma 21 lat (tyle zgodnie z prawem musi mieć ukończone w dniu głosowania); najstarszy 89 lat. Średnia wieku kandydatów to 44 lata. Najwięcej jest ich w przedziale 50-59 lat; najmniej - 80-89 lat. Do PE kandyduje 560 kobiet i 722 mężczyzn.

Co ciekawe - ocenił Czaplicki - wśród zarejestrowanych kandydatów jest 128 posłów obecnej kadencji i 9 senatorów.

Sekretarz PKW poinformował, że w wyborach zostały utworzone 25 893 stałe obwody głosowania. Mają być jeszcze utworzone obwody odrębne, np. w szpitalach i zakładach karnych. Za granicą zostanie utworzonych 176 lokali wyborczych, czyli mniej niż w 2009. "MSZ przewiduje większe zainteresowanie wyborców głosowaniem korespondencyjnym. Stąd, zdaniem MSZ, nie ma potrzeby tworzenia tylu obwodów, co poprzednio" - tłumaczył Czaplicki.

Sekretarz PKW mówił, że do 5 maja mają być powołane obwodowe komisje wyborcze. Do 2 maja można będzie zgłaszać kandydatów do tych komisji, stąd w urzędach gmin tego dnia mają być specjalne dyżury, przyjmujące zgłoszenia.

d40stda

Czaplicki przypomniał, że komitety, które zarejestrowały listy, mogą do komisji wyborczych delegować swoich przedstawicieli. W wyborach parlamentarnych w 2011 roku - mówił - przedstawiciel partii był w co dziesiątej obwodowej komisji wyborczej. Komitety mogą też delegować do komisji mężów zaufania.

Do 5 maja trzeba zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego przez osoby niepełnosprawne. Do 12 maja osoby przebywające za granicą muszą złożyć wniosek do konsula w sprawie możliwości głosowania korespondencyjnego.

10 maja, dodał sekretarz PKW, zacznie się emisja bezpłatnych spotów wyborczych w publicznych mediach elektronicznych. 23 maja o północy rozpocznie się cisza wyborcza. Głosować będziemy 25 maja w godzinach 7-21.

Zieloni zarejestrowali listy w pięciu okręgach: warszawskim, pomorskim, śląskim, łódzkim i obejmującym województwa lubuskie i zachodniopomorskie, Demokracja Bezpośrednia w sześciu okręgach: lubelskim, małopolskim, śląskim, pomorskim, łódzkim oraz obejmującym Warmię, Mazury i Podlasie, a Samoobrona w dwóch: łódzkim oraz obejmującym Warmię, Mazury i Podlasie.

d40stda

Na stronie internetowej PKW dostępna jest wyszukiwarka kandydatów do PE oraz wyszukiwarka obwodów głosowania z wyróżnieniem lokali wyborczych przystosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych. Ponadto PKW uruchomiła infolinię w sprawach dotyczących eurowyborów: dla telefonów stacjonarnych (cała Polska): 801-002-100, dla telefonów komórkowych 22 211-80-26 (połączenia są płatne zgodnie z taryfą operatora).

d40stda

Podziel się opinią

Share
d40stda
d40stda
Więcej tematów