Trwa ładowanie...

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019. Apel biskupów: głosujcie zgodnie z "właściwie ukształtowanym sumieniem"

Polscy biskupi w liście skierowanym do wiernych zachęcają do wzięcia udziału w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Zaapelowali o głosowanie zgodne z "właściwie ukształtowanym sumieniem".
Share
Biskupi apelują do wiernych o udział w wyborach
Biskupi apelują do wiernych o udział w wyborachŹródło: PAP, Fot: Waldemar Deska
dm3stm7

Polscy biskupi przypominają w liście do wiernych, że w niedzielę 26 maja odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. "Od wyników tych wyborów będzie zależał nie tylko kształt polityczny, ale także duchowy Unii Europejskiej" - czytamy w dokumencie zatytułowanym "Słowo Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski przed wyborami do Parlamentu Europejskiego".

Zobacz także: Wybory do europarlamentu 2019. Spór w PiS o film Sekielskiego. "Tylko nie mów nikomu" podzielił wyborców

W dokumencie, przygotowanym prawie trzy tygodnie temu (2 maja na Jasnej Górze), przypomniano, że Polska jest członkiem UE od 15 lat. "Stało się to również dzięki osobistemu zaangażowaniu Ojca Świętego Jana Pawła II, który w członkostwie naszego państwa w tej instytucji dostrzegał nie tylko szansę na rozwój Polski pod względem materialnym i cywilizacyjnym, ale również szansę dla Unii, która będzie mogła czerpać z duchowego skarbca naszej Ojczyzny. W konsekwencji przed Europą otworzy to - jak często głosił to Papież - możliwość oddychania obydwoma płucami, a przez to trwania przy jej chrześcijańskich korzeniach" - czytamy w dokumencie.

Hierarchowie przypomnieli słowa Jana Pawła II z 3 czerwca 1997 roku, które wypowiedział w Gnieźnie, w obecności pięciu prezydentów państw Europy Środkowej i Wschodniej: "Bez Chrystusa nie można budować trwałej jedności. Nie można tego robić, odcinając się od tych korzeni, z których wyrosły narody i kultury Europy i od wielkiego bogactwa minionych wieków. Jakże można liczyć na zbudowanie 'wspólnego domu' dla całej Europy, jeśli zabraknie cegieł ludzkich sumień wypalonych w ogniu Ewangelii, połączonych spoiwem solidarnej miłości społecznej, będącej owocem miłości Boga?”

dm3stm7

Zobacz także: "Tylko nie mów nikomu". Papież wie, co dzieje się w Polsce. "Jest zaniepokojony"

"Mając na uwadze to papieskie nauczanie, lepiej możemy zdać sobie sprawę z tego, jak wielka odpowiedzialność na nas spoczywa w obecnym momencie naszej najnowszej historii. Dlatego bardzo zachęcamy Was, Drodzy Siostry i Bracia, do wzięcia udziału w wyborach do Parlamentu Europejskiego i głosowania zgodnego z właściwie ukształtowanym sumieniem" - piszą hierarchowie.

dm3stm7

Podziel się opinią

Share
dm3stm7
dm3stm7
Więcej tematów