Trwa ładowanie...

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019. Apel biskupów: głosujcie zgodnie z "właściwie ukształtowanym sumieniem"

Polscy biskupi w liście skierowanym do wiernych zachęcają do wzięcia udziału w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Zaapelowali o głosowanie zgodne z "właściwie ukształtowanym sumieniem".

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019. Apel biskupów: głosujcie zgodnie z "właściwie ukształtowanym sumieniem"Źródło: PAP, fot: Waldemar Deska
dqa7vmy
dqa7vmy

Polscy biskupi przypominają w liście do wiernych, że w niedzielę 26 maja odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. "Od wyników tych wyborów będzie zależał nie tylko kształt polityczny, ale także duchowy Unii Europejskiej" - czytamy w dokumencie zatytułowanym "Słowo Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski przed wyborami do Parlamentu Europejskiego".

W dokumencie, przygotowanym prawie trzy tygodnie temu (2 maja na Jasnej Górze), przypomniano, że Polska jest członkiem UE od 15 lat. "Stało się to również dzięki osobistemu zaangażowaniu Ojca Świętego Jana Pawła II, który w członkostwie naszego państwa w tej instytucji dostrzegał nie tylko szansę na rozwój Polski pod względem materialnym i cywilizacyjnym, ale również szansę dla Unii, która będzie mogła czerpać z duchowego skarbca naszej Ojczyzny. W konsekwencji przed Europą otworzy to - jak często głosił to Papież - możliwość oddychania obydwoma płucami, a przez to trwania przy jej chrześcijańskich korzeniach" - czytamy w dokumencie.

Hierarchowie przypomnieli słowa Jana Pawła II z 3 czerwca 1997 roku, które wypowiedział w Gnieźnie, w obecności pięciu prezydentów państw Europy Środkowej i Wschodniej: "Bez Chrystusa nie można budować trwałej jedności. Nie można tego robić, odcinając się od tych korzeni, z których wyrosły narody i kultury Europy i od wielkiego bogactwa minionych wieków. Jakże można liczyć na zbudowanie 'wspólnego domu' dla całej Europy, jeśli zabraknie cegieł ludzkich sumień wypalonych w ogniu Ewangelii, połączonych spoiwem solidarnej miłości społecznej, będącej owocem miłości Boga?”

dqa7vmy

"Mając na uwadze to papieskie nauczanie, lepiej możemy zdać sobie sprawę z tego, jak wielka odpowiedzialność na nas spoczywa w obecnym momencie naszej najnowszej historii. Dlatego bardzo zachęcamy Was, Drodzy Siostry i Bracia, do wzięcia udziału w wyborach do Parlamentu Europejskiego i głosowania zgodnego z właściwie ukształtowanym sumieniem" - piszą hierarchowie.

dqa7vmy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dqa7vmy
Więcej tematów