ycipk-67k5po

Wybory do Europarlamentu 2019. Wyniki sondażowe mogą się jeszcze zmienić

Sondażowe wyniki wyborów wskazują na zwycięstwo PiS. Przewaga nad Koalicją Europejską jest jednak niewielka. Gdy opublikowane zostaną wyniki late poll i później te oficjalne, dzisiejsi zwycięzcy mogą się jeszcze zdziwić.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Jarosław Kaczyński świętuje sukces. Być może przedwcześnie.
Jarosław Kaczyński świętuje sukces. Być może przedwcześnie. (East News, Fot: Andrzej Iwanczuk)
ycipk-67k5po

Sondażowe wyniki exit poll wskazują ponad 3 pkt. proc. przewagi Prawa i Sprawiedliwości nad Koalicją Europejską.

Średni błąd wyników sondażowych to ok. 3 proc. co oznacza, że zwycięzca wyborów do Europarlamentu może się jeszcze zmienić.

Tak było w przypadku wyborów samorządowych w 2014 roku, kiedy pierwsze sondaże rażąco różniły się od rzeczywistych wyników.

ycipk-67k5po

Wyniki exit poll dawały PiS 31,5 proc., podczas gdy oficjalny wynik to 26,85). Duża różnica dotyczyła też PSL, które w sondażach dostawało 17 proc., a oficjalny wynik to 23,68 proc.

W wyborach samorządowych w 2010 roku różnice nie były może aż tak drastyczne, ale nieraz przekraczały 3 proc.

W sondażu exit poll PO zdobyła 33,8 procent głosów, PiS - 27 procent głosów. Sojusz Lewicy Demokratycznej - 15,8%, Polskie Stronnictwo Ludowe 13,1%. Inne komitety wyborcze w sumie zebrały 9,1 procent.

Według oficjalnych wyników Platforma Obywatelska 30,89 proc., Prawo i Sprawiedliwość 23,05 proc., Polskie Stronnictwo Ludowe 16,30 proc., Sojusz Lewicy Demokratycznej 15,20 proc.. Pozostałe - 10,30 proc.

ycipk-67k5po

Na oficjalne wyniki trzeba będzie jeszcze poczekać. Być może Państwowa Komisja Wyborcza opublikuje je w powyborczy poniedziałek, ale jest to raczej mało prawdopodobne.

W feralnym, 2014 roku liczenie głosów trwało prawie tydzień.

W nocy najprawdopodobniej zostaną opublikowane wyniki sondażowe late poll, prowadzone na większej próbie.

- Wciąż mam nadzieję, że wyniki, które pojawią się w nocy, będą inne - powiedział w czasie wyborczego wieczoru Ryszard Czarnecki, wieloletni europoseł, który według sondażowych wyników nie dostał się do Europarlamentu. Być może poseł ma rację. Nadzieja umiera ostatnia.

ycipk-67k5po

Według tych wstępnych wyników eurowybory wygrywa Prawo i Sprawiedliwość, które zdobyło 42,4 proc. głosów. Taki wynik oznacza, że partia Jarosława Kaczyńskiego zdobyła 24 mandaty w Europarlamencie.

Na drugim miejscu jest Koalicja Europejska, która uzyskała 39,1 proc. głosów, co oznacza 22 mandaty.

Na trzecim miejscu znalazła się Wiosna z wynikiem 6,6 proc. Partia wprowadzi do Europarlamentu 3 posłów. Tyle samo mandatów uzyskała Konfederacja, która zdobyła 6,1 proc. głosów.

Poza progiem wyborczym znalazł się Kukiz z wynikiem 4,1 proc. i Lewica Razem, która zdobyła niewiele ponad 1 proc. głosów.

ycipk-67k5po

Zaskoczyła wysoka frekwencja. W wyborach wzięło udział ponad 43 proc. wyborców.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-67k5po
ycipk-67k5po