Trwa ładowanie...

Wybory 2020. Poczta Polska dostanie od samorządów spisy wyborców? Samorządowcy protestują

Już wkrótce spisy wyborców mogą zostać przekazane Poczcie Polskiej. Do prezydentów, burmistrzów i wójtów w Polsce rozsyłane są pisma, w których wojewodowie zapowiadają działania związane z głosowaniem korespondencyjnym. Związek Miast Polskich wydał opinię prawną i nazywa je "nielegalnymi".

Wybory 2020. Poczta Polska dostanie od samorządów spisy wyborców? Samorządowcy protestująŹródło: PAP, fot: Darek Delmanowicz
d4m12bk
d4m12bk

O sprawie poinformował zespół Biura Związku Miast Polskich, który przedstawił opinię prawną ws. pisma rozsyłanego przez Adriana Czubaka, Wojewodę Opolskiego. W dokumencie opolscy samorządowcy zostali poinformowani, że wkrótce otrzymają oficjalne polecenie przekazania spisów wyborców Poczcie Polskiej.

Według udostępnionego przez ZMP pisma, spisy wyborców uprawnionych do głosowania w wyborach prezydenckich 10 maja powinny zostać dostarczone Poczcie Polskiej do godz. 15:00 dnia 23 kwietnia.

"W związku z tym proszę o przygotowanie się na podjęcie stosownych działań w tym zakresie i bieżące monitorowanie korespondencji wpływającej elektronicznie do Państwa jednostek" – czytamy w piśmie wysłanym przez Wojewodę Opolskiego.

Zobacz też: Szydło odsłania kulisy rozmowy z Kaczyńskim na temat wyborów prezydenckich

Związek Miast Polskich oświadczył, że podobne pisma otrzymali samorządowcy z innych miast członkowskich.

d4m12bk

"Otrzymujemy z naszych miast informacje o pismach zapowiadających nielegalne działania w ramach przygotowań do wyborów korespondencyjnych, dlatego przygotowaliśmy informacje prawną w tej sprawie" - czytamy na stronie Związku Miast Polskich.

Opinię dotyczącą głosowania korespondencyjnego przedstawił dziś również Rzecznik Praw Obywatelskich, który wprost stwierdził, że są one "nie do przeprowadzenia".

Wybory 2020. Politycy opozycji dołączają się do protestu

Do sprawy pism rozsyłanych przez Adriana Czubaka odniósł się także przewodniczący Platformy Obywatelskiej Borys Budka. Polityk zamieścił wpis w sieci, w którym opublikował treść wysłanego przez Wojewodę Opolskiego listu.

- Nie mają żadnych hamulców. Bez podstawy prawnej urzędnicy PiS próbują nakazać samorządom bezprawne działania i udostępnianie spisów wyborców Poczcie Polskiej, choć ustawa nie została uchwalona. Takie działania to przestępstwo urzędnicze, za które winni poniosą odpowiedzialność - napisał Borys Budka na Twitterze.

Opinię Związku Miast Polskich poparł też poseł Nowoczesnej Adam Szłapka, który stwierdził, że PiS "realizuje bezprawie rękoma Jacka Sasina", ministra aktywów państwowych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4m12bk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4m12bk
Więcej tematów