Wybory 2020. Paweł Mucha o złożeniu urzędu przez prezydenta: taki scenariusz nie będzie miał miejsca
- Mam przekonanie, że wybory powinny się odbyć w konstytucyjnym terminie. I ufam, że będzie możliwe przeprowadzenie wyborów w tym terminie - zapewnił wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha.
06.05.2020 | aktual.: 06.05.2020 08:39
We wtorek Senat odrzucił uchwaloną przez Sejm ustawę o głosowaniu korespondencyjnym. PKW, odpowiadając na pytanie marszałek Elżbiety Witek, stwierdziła, że nie jest w stanie zorganizować wyborów 10 maja. Czy w tej sytuacji prezydent Andrzej Duda złoży urząd, by dać możliwość na zorganizowanie wyborów w późniejszym terminie? pytał Konrad Piasecki prowadzący program "Rozmowa Piaseckiego" w TVN 24.
- Taki scenariusz nie będzie miał miejsca - zapewnił wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha. - Jestem pewien, że Sejm odrzuci decyzję Senatu, o odrzuceniu wyborów korespondencyjnych i wybory odbędą się w maju - dodał.
- To opieszałość Senatu spowodowała taką sytuację, jaką mamy - stwierdził Mucha. - Źle się stało, że Senat zwlekał, teraz to opóźnienie powoduje, że Sejm będzie rozstrzygał w przeddzień wyborów - tłumaczył.
Wybory 2020. Paweł Mucha: wybory organizuje PKW
- Najlepszy scenariusz dla Polski jest taki, że dziś w głosowaniu sejmowym mamy przyjęcie ustawy o wyborach korespondencyjnych - mówił wiceszef Kancelarii Prezydenta.
- Wybory prezydenckie powinny odbyć się w terminie konstytucyjnym, czyli najpóźniej 23 maja - przekonywał Mucha. - Gdyby się okazało, że tych wyborów nie da się w tym terminie przeprowadzić, to to nie jest dobra informacja dla ciągłości władzy - dodał.
Konrad Piasecki dopytywał prezydenckiego ministra o pytanie w sprawie terminu wyborów, jakie ma zadać marszałek Sejmu Elżbieta Witek Trybunałowi Konstytucyjnemu. - Rozumiem, że chodzi o badanie zgodności ustawy z konstytucją, bo tak należałoby rzecz rozumieć - odparł prezydencki minister, dopytywany o podstawę prawną tego zapytania. Dodał, że takie uprawnienia daje marszałek Sejmu art. 191 konstytucji. Nie był jednak w stanie odpowiedzieć, o jaką ustawę ma zamiar pytać TK marszałek Witek.
Prowadzący chciał też ustalić, kto obecnie organizuje wybory. Przypomniał, że ustawa antykorupcyjna zawiesiła uprawnienia PKW w tej sprawie, a ustawy o głosowaniu korespondencyjnym na razie nie uchwalono.
- Wybory były, są i będą organizowane przez PKW - przekonywał Paweł Mucha.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.