Wybory 2020. Opinia OBWE. "Głosowanie korespondencyjne zagraża demokratycznym procedurom"
Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie opublikowała opinię prawną ws. majowego głosowania korespondencyjnego. Według ekspertów OBWE wybory przeprowadzone wyłącznie w formie listowej mogą naruszyć demokratyczne zasady.
Opinię udostępniło Biuro Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE. W dokumencie przeczytać można m.in., że zaplanowane wybory prezydenckie w obecnej formie nie spełniają wymogów OBWE oraz zasad demokratycznego państwa.
"W ocenie Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka projekt ustawy wymaga znacznej poprawy w zakresie zobowiązań wynikających z przynależności do OBWE i innych międzynarodowych standardów dotyczących demokratycznych wyborów" - czytamy w opinii opublikowanej na stronie OBWE.
Eksperci zauważają, że przeprowadzenie wyborów w dniu 10 maja wymagałoby przyjęcia bardziej szczegółowych wytycznych proceduralnych. Aktualny projekt ustawy przyjętej przez Sejm "może zagrozić ważnym zasadom obowiązującym w demokratycznych wyborów".
Zobacz też: Szydło odsłania kulisy rozmowy z Kaczyńskim na temat wyborów prezydenckich
Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie wydała także zalecenia, jakie musiałyby zostać wdrożone do projektu ustawy PiS, aby była ona zgodna z zobowiązaniami, które Polska zobowiązała się przestrzegać wstępując do OBWE.
Pierwszym z zaleceń jest zapewnienie, że wszystkie zmiany wprowadzone do ustawy ws. głosowania korespondencyjnego powinny być przyjęte w drodze publicznego procesu, z zachowaniem zasad legalności i praworządności. Konieczne jest też umożliwienie merytorycznej dyskusji i osiągnięcie porozumienia między głównymi stronami.
Kolejny punkt zapisany w opinii dotyczy przyjęcia zmian w procesie wyborczym z dużym wyprzedzeniem, tak aby zachowana została pewność co do wprowadzonego prawa i była możliwość na przygotowanie organów administracyjnych, jak i samych wyborców.
OBWE apeluje też, aby rozważyć możliwość zmiany terminu wyborów prezydenckich ze względu na panującą w Polsce epidemię koronawirusa. Eksperci piszą też o przywrócenie kompetencji Państwowej Komisji Wyborczej. Obecnie powierzone zostały one ministrowi aktywów państwowych Jackowi Sasinowi.
Powinna być również zagwarantowana możliwość obserwacji działań obwodowych komisji wyborczych przez wyznaczonych do tego pełnomocników i obserwatorów obywatelskich. Wszyscy powinni mieć też zapewnione niezbędne środki ochrony osobistej.
Wybory 2020. OBWE wydało krytyczną opinię
Do OBWE o opinię prawną ws. projektu ustawy PiS o głosowaniu korespondencyjnym zwrócił się rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar, który w marcu przekonywał, że wyborów prezydenckich w obecnych warunkach nie da się zorganizować.
RPO napisał pismo do szefowej Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka Ingibjörg Sólrún Gísladóttir, w którym wskazał, że że zawarte w ustawie zapisy mogą nieść szkodliwe skutki dla polskiego systemu demokratycznego.
Ustawa zaakceptowana przez Sejm 6 kwietnia znajduje się obecnie w Senacie, gdzie czeka na rozpatrzenie.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl