Trwa ładowanie...
dchsoyw

Wybory 2020. Opinia OBWE. "Głosowanie korespondencyjne zagraża demokratycznym procedurom"

Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie opublikowała opinię prawną ws. majowego głosowania korespondencyjnego. Według ekspertów OBWE wybory przeprowadzone wyłącznie w formie listowej mogą naruszyć demokratyczne zasady.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wybory 2020. OBWE wydało krytyczną opinię ws. głosowania korespondencyjnego. Zdjęcie ilustracyjne.
Wybory 2020. OBWE wydało krytyczną opinię ws. głosowania korespondencyjnego. Zdjęcie ilustracyjne. (Getty Images)
dchsoyw

Opinię udostępniło Biuro Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE. W dokumencie przeczytać można m.in., że zaplanowane wybory prezydenckie w obecnej formie nie spełniają wymogów OBWE oraz zasad demokratycznego państwa.

"W ocenie Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka projekt ustawy wymaga znacznej poprawy w zakresie zobowiązań wynikających z przynależności do OBWE i innych międzynarodowych standardów dotyczących demokratycznych wyborów" - czytamy w opinii opublikowanej na stronie OBWE.

Eksperci zauważają, że przeprowadzenie wyborów w dniu 10 maja wymagałoby przyjęcia bardziej szczegółowych wytycznych proceduralnych. Aktualny projekt ustawy przyjętej przez Sejm "może zagrozić ważnym zasadom obowiązującym w demokratycznych wyborów".

dchsoyw

Zobacz też: Szydło odsłania kulisy rozmowy z Kaczyńskim na temat wyborów prezydenckich

Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie wydała także zalecenia, jakie musiałyby zostać wdrożone do projektu ustawy PiS, aby była ona zgodna z zobowiązaniami, które Polska zobowiązała się przestrzegać wstępując do OBWE.

Pierwszym z zaleceń jest zapewnienie, że wszystkie zmiany wprowadzone do ustawy ws. głosowania korespondencyjnego powinny być przyjęte w drodze publicznego procesu, z zachowaniem zasad legalności i praworządności. Konieczne jest też umożliwienie merytorycznej dyskusji i osiągnięcie porozumienia między głównymi stronami.

dchsoyw

Kolejny punkt zapisany w opinii dotyczy przyjęcia zmian w procesie wyborczym z dużym wyprzedzeniem, tak aby zachowana została pewność co do wprowadzonego prawa i była możliwość na przygotowanie organów administracyjnych, jak i samych wyborców.

OBWE apeluje też, aby rozważyć możliwość zmiany terminu wyborów prezydenckich ze względu na panującą w Polsce epidemię koronawirusa. Eksperci piszą też o przywrócenie kompetencji Państwowej Komisji Wyborczej. Obecnie powierzone zostały one ministrowi aktywów państwowych Jackowi Sasinowi.

Powinna być również zagwarantowana możliwość obserwacji działań obwodowych komisji wyborczych przez wyznaczonych do tego pełnomocników i obserwatorów obywatelskich. Wszyscy powinni mieć też zapewnione niezbędne środki ochrony osobistej.

Wybory 2020. OBWE wydało krytyczną opinię

Do OBWE o opinię prawną ws. projektu ustawy PiS o głosowaniu korespondencyjnym zwrócił się rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar, który w marcu przekonywał, że wyborów prezydenckich w obecnych warunkach nie da się zorganizować.

RPO napisał pismo do szefowej Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka Ingibjörg Sólrún Gísladóttir, w którym wskazał, że że zawarte w ustawie zapisy mogą nieść szkodliwe skutki dla polskiego systemu demokratycznego.

Ustawa zaakceptowana przez Sejm 6 kwietnia znajduje się obecnie w Senacie, gdzie czeka na rozpatrzenie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dchsoyw

Podziel się opinią

Share
dchsoyw
dchsoyw
Więcej tematów