Trwa ładowanie...

Wybory 2020. Opinia OBWE. "Głosowanie korespondencyjne zagraża demokratycznym procedurom"

Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie opublikowała opinię prawną ws. majowego głosowania korespondencyjnego. Według ekspertów OBWE wybory przeprowadzone wyłącznie w formie listowej mogą naruszyć demokratyczne zasady.

Wybory 2020. Opinia OBWE. "Głosowanie korespondencyjne zagraża demokratycznym procedurom"Źródło: Getty Images
dgb8xrd
dgb8xrd

Opinię udostępniło Biuro Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE. W dokumencie przeczytać można m.in., że zaplanowane wybory prezydenckie w obecnej formie nie spełniają wymogów OBWE oraz zasad demokratycznego państwa.

"W ocenie Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka projekt ustawy wymaga znacznej poprawy w zakresie zobowiązań wynikających z przynależności do OBWE i innych międzynarodowych standardów dotyczących demokratycznych wyborów" - czytamy w opinii opublikowanej na stronie OBWE.

Eksperci zauważają, że przeprowadzenie wyborów w dniu 10 maja wymagałoby przyjęcia bardziej szczegółowych wytycznych proceduralnych. Aktualny projekt ustawy przyjętej przez Sejm "może zagrozić ważnym zasadom obowiązującym w demokratycznych wyborów".

Zobacz też: Szydło odsłania kulisy rozmowy z Kaczyńskim na temat wyborów prezydenckich

Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie wydała także zalecenia, jakie musiałyby zostać wdrożone do projektu ustawy PiS, aby była ona zgodna z zobowiązaniami, które Polska zobowiązała się przestrzegać wstępując do OBWE.

dgb8xrd

Pierwszym z zaleceń jest zapewnienie, że wszystkie zmiany wprowadzone do ustawy ws. głosowania korespondencyjnego powinny być przyjęte w drodze publicznego procesu, z zachowaniem zasad legalności i praworządności. Konieczne jest też umożliwienie merytorycznej dyskusji i osiągnięcie porozumienia między głównymi stronami.

Kolejny punkt zapisany w opinii dotyczy przyjęcia zmian w procesie wyborczym z dużym wyprzedzeniem, tak aby zachowana została pewność co do wprowadzonego prawa i była możliwość na przygotowanie organów administracyjnych, jak i samych wyborców.

OBWE apeluje też, aby rozważyć możliwość zmiany terminu wyborów prezydenckich ze względu na panującą w Polsce epidemię koronawirusa. Eksperci piszą też o przywrócenie kompetencji Państwowej Komisji Wyborczej. Obecnie powierzone zostały one ministrowi aktywów państwowych Jackowi Sasinowi.

Powinna być również zagwarantowana możliwość obserwacji działań obwodowych komisji wyborczych przez wyznaczonych do tego pełnomocników i obserwatorów obywatelskich. Wszyscy powinni mieć też zapewnione niezbędne środki ochrony osobistej.

dgb8xrd

Wybory 2020. OBWE wydało krytyczną opinię

Do OBWE o opinię prawną ws. projektu ustawy PiS o głosowaniu korespondencyjnym zwrócił się rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar, który w marcu przekonywał, że wyborów prezydenckich w obecnych warunkach nie da się zorganizować.

RPO napisał pismo do szefowej Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka Ingibjörg Sólrún Gísladóttir, w którym wskazał, że że zawarte w ustawie zapisy mogą nieść szkodliwe skutki dla polskiego systemu demokratycznego.

Ustawa zaakceptowana przez Sejm 6 kwietnia znajduje się obecnie w Senacie, gdzie czeka na rozpatrzenie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dgb8xrd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dgb8xrd
Więcej tematów