Trwa ładowanie...
drm21hx

Wybory 2020. Lokale wyborcze Zielona Góra i lubuskie. Jak i do której można głosować?

Sprawdź, gdzie najłatwiej znaleźć twój lokal wyborczy w Zielonej Górze i w innych obwodach w województwie lubuskim, w którym możesz oddać głos w wyborach prezydenckich 2020. Informujemy także, w jakich godzinach będą otwarte lokale wyborcze i jak zagłosować, żeby twój głos był ważny.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Lokale wyborcze. Jak znaleźć lokal wyborczy?
Lokale wyborcze. Jak znaleźć lokal wyborczy? (PAP)
drm21hx

Wybory 2020. Jak znaleźć swój lokal wyborczy? Jak znaleźć lokal w Zielonej Górze i województwie lubuskim?

Podczas wyborów prezydenckich 2020 można głosować korespondencyjnie i tradycyjnie w lokalu wyborczym. Znalezienie właściwego lokalu wyborczego jest ważne. W wyborach 2020 można zagłosować lub przynieść kopertę zwrotną z głosowania korespondencyjnego tylko w miejscu zameldowania. Wyjątkiem są osoby, które złożyły wnioski o zmianę rejestru wyborców, spisu wyborców lub otrzymały zaświadczenie o prawie do głosowania poza miejscem zameldowania.

Właściwy dla adresu zameldowania lokal wyborczy najłatwiej znaleźć przez stronę internetową wybory.gov.pl. W górnym menu należy wejść w zakładkę 'Wyszukiwarka obwodów'. Następnie w polu wyszukiwania wpisujemy swój adres zameldowania i otrzymujemy adres lokalu wyborczego, w którym możemy zagłosować na wyborach prezydenckich 2020 lub przynieść kopertę zwrotną z oddanym głosem (jeśli głosujemy korespondencyjnie).

drm21hx

Na stronie wybory.gov.pl po wejściu w zakładkę 'Wyszukiwarka obwodów' można również ręcznie wyszukać odpowiedni lokal wyborczy. Wystarczy kliknąć odpowiednie części mapki lub tabeli (przypisane do danego województwa) po prawej stronie. Żeby ułatwić wam wyszukiwanie swojego lokalu wyborczego, poniżej umieszczamy linki do lokali wyborczych w Zielonej Górze i województwie lubuskim:

Lokale wyborcze w Zielonej Górze
Lokale wyborcze w województwie lubuskim

Spis właściwych lokali wyborczych dla adresu zamieszkania można także znaleźć na tablicach ogłoszeniowych na klatkach schodowych w wielu blokach. Także przed lokalem wyborczym (najczęściej na drzwiach wejściowych) znajduje się spis ulic, przypisanych do danego lokalu wyborczego.

Wybory prezydenckie 2020. O której czynne lokale wyborcze?

Pierwsza tura wyborów prezydenckich 2020 odbędzie się w niedzielę 28 czerwca. Lokale wyborcze w całym kraju będą czynne od 7:00 do 21:00. W wyjątkowych sytuacjach PKW może zarządzić wydłużenie godzin pracy lokali wyborczych.

drm21hx

Wybory 2020. Jak prawidłowo zagłosować?

W wyborach prezydenckich 2020 można zagłosować tradycyjnie lub korespondencyjnie. Do lokalu wyborczego musisz zabrać dokument potwierdzający tożsamość (dowód osobisty, prawo jazdy, paszport), który należy okazać komisji przed pobraniem karty do głosowania. Następnie na karcie do głosowania należy postawić znak "X" w kratce przy nazwisku jednego kandydata (muszą to być dwie przecinające się linie). By głos był ważny należy wskazać tylko jednego kandydata na karcie wyborczej.

Jeśli wyborca zdecydował się na głosowanie korespondencyjnie i spełnił wymogi, żeby móc tak zagłosować, otrzymał na adres zameldowania pakiet wyboczy (kartę do głosowania, kopertę do głosowania, oświadczenie o samodzielnym i tajnym głosowaniu, kopertę zwrotną i instrukcję jak zagłosować). W dniu pierwszej tury wyborów prezydenckich 2020 osoba, która głosowała korespondencyjnie może przynieść osobiście (lub w jej imieniu inna osoba) kopertę zwrotną z oddanym już głosem na karcie do głosowania. Kartę zwrotną należy przynieść do lokalu wyborczego (od 7:00 do 21:00) zgodnego z adresem zameldowania. Tak samo jak przy tradycyjnym głosowaniu, na karcie do głosowania należy postawić znak "X" w kratce przy nazwisku tylko jednego kandydata.

Wybory 2020. Lista kandydatów

W pierwszej turze wyborów prezydenckich 2020 wystartuje 11 kandydatów. Prezentujemy listę kandydatów:

 • Robert Biedroń, Lewica
 • Krzysztof Bosak, Konfederacja
 • Andrzej Duda, kandydat bezpartyjny popierany przez PiS
 • Szymon Hołownia, kandydat bezpartyjny
 • Marek Jakubiak, Federacja dla Rzeczpospolitej
 • Władysław Kosiniak - Kamysz, PSL
 • Mirosław Piotrowski, Ruch Prawdziwa Europa
 • Paweł Tanajno, kandydat bezpartyjny
 • Rafał Trzaskowski, Koalicja Obywatelska
 • Waldemar Witkowski, Unia Pracy
 • Stanisław Żółtek, Kongres Nowej Prawicy

Zobacz też: Wybory 2020. Zaświadczenie o prawie do głosowania - PKW

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

drm21hx

Podziel się opinią

Share

drm21hx

drm21hx
Więcej tematów