Trwa ładowanie...

Wybory 2020. Kierownictwo PiS będzie obradować na Nowogrodzkiej - na stole termin wyborów

Ścisłe kierownictwo Prawa i Sprawiedliwości spotka się w piątek na naradzie w siedzibie partii przy Nowogrodzkiej w Warszawie - ustalił dziennikarz WP Marcin Makowski. Głównym tematem narady będą: termin oraz możliwości przeprowadzenia wyborów korespondencyjnych w maju.

Share
Wybory 2020. Kierownictwo PiS będzie obradować na Nowogrodzkiej - na stole termin wyborów
Źródło: Getty Images, fot: MAREK KUDELSKI, AGENCJA SE
d2jsz0w

Zgodnie z zarządzeniem marszałek Sejmu (wydanym przed pandemią koronawriusa - red.) wybory prezydenckie mają odbyć się 10 maja. Zgody na to nie ma wewnątrz Zjednoczonej Prawicy. - Uznaliśmy, że termin wyborów prezydenckich może zostać przeniesiony na sierpień. Ja z mojej strony zobowiązałem się do rozmów na ten temat z Prawem i Sprawiedliwością. Nasi partnerzy z Koalicji Polskiej mają rozmawiać z przedstawicielami partii opozycyjnych - mówił w czwartek w Sejmie Jarosław Gowin.

Lider Porozumienia po wymianie zdań z Jarosławem Kaczyńskim opuścił koalicyjny rząd, zobowiązał się jednak do rozmów z całą opozycją ws. zmiany konstytucji. Zgodnie z propozycją kadencja urzędującego prezydenta wydłużyłaby się o 2 lata bez możliwości reelekcji (oznacza to przesunięcie wyborów o 24 miesiące - red.). Kolejny prezydent byłby wybierany na jedną 7-letnią kadencję.

Mimo szerokich konsultacji Prawo i Sprawiedliwość zamierza zorganizować wybory prezydenckie w formie korespondencyjnej. Poselski projekt PiS w tej sprawie został w ekspresowym tempie przyjęty przez Sejm, a obecnie jest analizowany w Senacie. Zanim jednak zacznie obowiązywać musi ponownie wrócić do Sejmu i zostać podpisanym przez prezydenta.

Zobacz też: Wybory 2020. Radosław Fogiel: PiS nikogo do rozmów z opozycją nie upoważniało

d2jsz0w

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2jsz0w

Podziel się opinią

Share
d2jsz0w
d2jsz0w
Więcej tematów