Trwa ładowanie...
d4m8hkh

Wybory 2020. Jarosław Kaczyński zabrał głos. Mocne słowa o PO i mediach

Wybory prezydenckie już w niedzielę. - Stawka toczy się o przyszłość Polski - powiedział Jarosław Kaczyński. - Ci, którzy prą do władzy, bo walka nie toczy się tylko o wygraną w wyborach prezydenckich, to są ludzie, którzy kwestionują to, co jest naszą tradycją - stwierdził. To pierwsza rozmowa z prezesem PiS od dawna.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wybory prezydenckie. II tura już 12 lipca. Jarosław Kaczyński zabrał głos
Wybory prezydenckie. II tura już 12 lipca. Jarosław Kaczyński zabrał głos (East News)
d4m8hkh

Jarosław Kaczyński był gościem programu "Rozmowy niedokończone" w TV Trwam. Mówił o kulturze i polityce społecznej. - To jest stawka tych wyborów - powiedział. - Toczy się batalia o przyszłość Polski w bardzo wielu wymiarach - polityki rządzenia, życia społecznego, naszej kultury i jej trwania. Dalej jest kwestia tego, co odnosi się do przyszłości tego narodu. Chodzi o to, by kontynuować te zmiany - mówił. - Jeżeli chodzi o aspekt nauczania, wychowania, chodzi o to, aby kontynuować te zmiany, czy też wrócić do tego, co ma przygotowywać młodego człowieka do życia w społeczeństwie lewicowo-liberalnym - podkreślił.

Jarosław Kaczyński o stawce tych wyborów

- Najwyższa stawka tych wyborów odnosi się do naszej cywilizacji, naszej kultury, jej trwania jako czegoś żywego, czegoś, co reguluje stosunki społeczne, życie rodzinne - powiedział prezes PiS. Podkreślał, że "ci, którzy w tym momencie prą do władzy, kwestionują to wszystko, co jest naszą tradycją".

- Polityka społeczna ma wspierać rodzinę, ma wspierać tych wszystkich, którzy znajdują się w trudniejszej sytuacji - podkreślał.

d4m8hkh

- Nasi polityczni przeciwnicy mogą mówić wszystko, ale wiadomo, że nie dotrzymują swoich zobowiązań. Wiadomo, jakie są ich interesy, ich powiązania - stwierdził Kaczyński. Powiedział także, że polityczni przeciwnicy PiS "nie chcą, by Polska była wielkim europejskim narodem". - Wiedzą, że jak Polska będzie wielkim europejskim narodem, to ta "elita” nie będzie miała nic do powiedzenia. To w gruncie rzeczy jest ich motywacja - przekonywał.

Wybory 2020. Jarosław Kaczyński: "Siły zewnętrzne" i niemieckie media

- Nasi polityczni przeciwnicy są gotowi traktować Polskę jako taki dodatek do Niemiec. Słowa o lotnisku w Berlinie zamiast w Polsce są tutaj dobrym przykładem - uważa Jarosław Kaczyński.

Skrytykował sytuację, że polskie media są własnością zagranicznego kapitału. Stwierdził, że "miała miejsce niezwykle brutalna i bardzo daleko idąca interwencja ze strony prasy. Nie ukrywajmy tego - niemieckiej po prostu". - Ale na przyszłość musimy w ogóle zapobiec tego rodzaju sytuacjom - dodał.

d4m8hkh

Mówił także, że "siły zewnętrzne uzurpują sobie prawo do decydowania, kto w Polce będzie rządził, a to już jest odbieranie Polakom czegoś, co jest naprawdę święte, czyli niepodległości i suwerenności". - W Czechach było kiedyś jeszcze gorzej niż w Polsce. Ale teraz wszystko, co było niemieckie, zostało wykupione i jest czeskie - mówił. - Nie możemy zgadzać się na to, żeby część naszego systemu narodowego była w obcych rękach. Ci wszyscy, którzy mówią, że kapitał nie ma narodowości, że to nie ma znaczenia, cynicznie kłamią - powiedział i dodał, że każde szanujące się społeczeństwo pilnuje, by media nie były w obcych rękach.

Mówił także o Hiszpanii. Powiedział, że tam także powstawał dziennik podobny do polskiego "Faktu", ale upadł, bo Hiszpanie nie chcieli obcego dziennika.

Zaapelował: "Głosujmy na Andrzeja Dudę".

Jarosław Kaczyński odpowiadał na pytania słuchaczy

Druga część programu polegała na telefonach od słuchaczy. Padły pytania o aborcję, media i możliwość nacjonalizacji.

- My nie chcemy sterować mediami - przekonywał Kaczyński. Mówił jednak, że nie można dopuszczać do tego, żeby za granicami Polski decydować, kogo dane media będą popierać w wyborach.

d4m8hkh

- Sprawa dot. przesłanki eugenicznej jest ciągle w Trybunale Konstytucyjnym. Wyrok TK to byłaby najlepsza droga, bo on nie tylko wprowadziłby takie ograniczenia, ale od razu nadałby temu rangę konstytucyjną - mówił o przepisach dotyczących aborcji. - Będziemy dążyć do tego, aby kwestia aborcji eugenicznej została rozwiązana w społecznym spokoju. Nie można uruchomić mechanizmu, który na zachodzie Europy doprowadził do tego, że Polska to jedyny kraj Europy, gdzie aborcja jest zakazana - podsumował.

Wybory 2020. Najnowszy sondaż

A wiadomo, że o wygranej lub przegranej może zadecydować nawet kilkanaście tysięcy głosów. Walka między kandydatami jest obecnie bardzo wyrównana. Wskazują na to także najnowsze badania.

Według najnowszego sondażu telefonicznego Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24 różnica w poparciu między kandydatami jest minimalna. Badanym zadano pytanie: "Na którego z kandydatów zagłosuje Pan(i) w II turze wyborów prezydenckich?". 46,4 procent ankietowanych zapowiedziało, że zagłosuje na Rafała Trzaskowskiego. Poparcie dla obecnego prezydenta deklaruje natomiast 45,9 procent.

7,7 procent badanych jeszcze nie wie, na kogo zagłosuje w niedzielę.

d4m8hkh

W stosunku do poprzedniego sondażu, przeprowadzonego 2-3 lipca, Andrzej Duda traci 0,1 punktu procentowego, Rafał Trzaskowski natomiast 0,6 punktu procentowego. Zwiększyła się nieco liczba osób niezdecydowanych - to 0,7 p.p. więcej niż w poprzednim badaniu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

d4m8hkh

Podziel się opinią

Share

d4m8hkh

d4m8hkh
Więcej tematów