Wybory 2019. Sprawdź, ile wynosi próg wyborczy w wyborach do Sejmu

Trwają wybory parlamentarne 2019. Do godziny 21 Polki i Polacy będą mogli głosować na swoich faworytów na posłów i senatorów. Sprawdź, czym jest i ile wynosi próg wyborczy.

Wybory 2019. Sprawdź, ile wynosi próg wyborczy w wyborach do Sejmu
Źródło zdjęć: © iStock.com

Wybory 2019 – ile wynosi próg wyborczy?

Próg wyborczy zwany także klauzulą zaporową stanowi minimalny procent poparcia wyborców uprawniający komitet wyborczy do uczestniczenia w rozdziale mandatów. Występuje on w proporcjonalnych systemach wyborczych. Należy zaznaczyć, że w Polsce próg wyborczy został wprowadzony w 1993 w wyborach do Sejmu, od 1998 r. także w wyborach samorządowych. Obecnie w Polsce w wyborach do Sejmu stosuje się (w skali kraju) próg 5% głosów dla partii i dla komitetów wyborczych wyborców oraz 8% dla koalicji partii. W wyborach samorządowych w 1998 i 2002 próg wynosił 5% głosów (w skali danej rady); dotyczy to wyborów do sejmików województw, rad powiatów i rad miejskich w miastach na prawach powiatów. W wyborach do Sejmu z progu wyborczego zwolnione są komitety wyborcze wyborców mniejszości narodowych i etnicznych (w wyborach do Sejmu w latach 1993–2015 była to Mniejszość Niemiecka). W związku z tym te komitety nie muszą go przekraczać, aby móc znaleźć się w Sejmie.

Wybory parlamentarne – jak głosować?

Procedura głosowania podczas dzisiejszych wyborów nie jest skomplikowana. Osoby, które chcą zagłosować, powinny stawić się w lokalu wyborczym odpowiadającemu ich miejscu zameldowania. Na miejscu zostanie sprawdzona tożsamość każdego wyborcy, dlatego należy mieć przy sobie dokument ze zdjęciem. Następnie będzie można pobrać kartę do głosowania. Żeby prawidłowo oddać głos, trzeba wstawić znak X na kartce wybranego kandydata do Sejmu oraz naszego faworyta do Senatu.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)