Trwa ładowanie...

Wybory do Sejmu i Senatu 2019. Sprawdź, jak głosować i zapoznaj się z istotnymi informacjami dotyczącymi wyborów parlamentarnych

Wybory parlamentarne 2019 już w niedzielę, 13 października. Podpowiadamy, jak głosować, jakie dokumenty należy ze sobą zabrać i o czym powinni pamiętać wyborcy.

Share
Wybory do Sejmu i Senatu 2019. Sprawdź, jak głosować i zapoznaj się z istotnymi informacjami dotyczącymi wyborów parlamentarnychŹródło: Fotolia
d1mtnn7

Wybory do Sejmu i Senatu 2019

Wybory do Parlamentu 2019 zbliżają się wielkimi krokami. Na początku sierpnia prezydent Andrzej Duda na ich datę wyznaczył niedzielę, 13 października. Wiadomo, że wyborach senatorów będziemy wybierać w 100 okręgach wyborczych, a posłów w 41. W październikowych wyborach wystartuje 88 komitetów, których rejestracja w Państwowej Komisji Wyborczej zakończyła się 26 sierpnia 2019 (ich dokładny wykaz znajduje się na oficjalnej stronie PKW)
. Chociaż rejestry wyborcze są utworzone na podstawie miejsca zamieszkania wyborców, głosować można również spoza miejsca zameldowania. Aby to uczynić, należy złożyć wniosek o dopisanie do rejestru wyborców w urzędzie gminy przypisanej do aktualnego miejsca zamieszkaniu. Dokument powinien zawierać, numer PESEL, imię i nazwisko, imię ojca, datę urodzenia, adres zameldowania oraz adres, pod którym przebywa wyborca.

Jak głosować w wyborach parlamentarnych?

Przed głosowaniem, tożsamość wyborcy zostaje zweryfikowana przez członka komisji wyborczej na podstawie dokumentu ze zdjęciem (może być to zarówno dowód osobisty, prawo jazdy, legitymacja studencka, jak i karta komunikacji miejskiej). Naszego kandydata powinniśmy wskazać z jednej listy. Na kartce, z lewej strony, tuż obok jego nazwiska, należy postawić znak „X”. W sytuacji, gdy zaznaczymy większą liczbę kandydatów z jednej listy, głos będzie przyznawany kandydatowi znajdującymi się wyżej. Jeżeli zaznaczymy kilku kandydatów wymienionych na różnych listach, głos zostanie unieważniony.

d1mtnn7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1mtnn7
d1mtnn7
Więcej tematów