Trwa ładowanie...
d23r843

Wybory do Sejmu i Senatu 2019. Sprawdź, jak głosować i zapoznaj się z istotnymi informacjami dotyczącymi wyborów parlamentarnych

Wybory parlamentarne 2019 już w niedzielę, 13 października. Podpowiadamy, jak głosować, jakie dokumenty należy ze sobą zabrać i o czym powinni pamiętać wyborcy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wybory do Sejmu i Senatu 2019. Sprawdź, jak głosować i zapoznaj się z istotnymi informacjami dotyczącymi wyborów parlamentarnych
Wybory do Sejmu i Senatu 2019. Sprawdź, jak głosować i zapoznaj się z istotnymi informacjami dotyczącymi wyborów parlamentarnych (Fotolia)
d23r843

Wybory do Sejmu i Senatu 2019

Wybory do Parlamentu 2019 zbliżają się wielkimi krokami. Na początku sierpnia prezydent Andrzej Duda na ich datę wyznaczył niedzielę, 13 października. Wiadomo, że wyborach senatorów będziemy wybierać w 100 okręgach wyborczych, a posłów w 41. W październikowych wyborach wystartuje 88 komitetów, których rejestracja w Państwowej Komisji Wyborczej zakończyła się 26 sierpnia 2019 (ich dokładny wykaz znajduje się na oficjalnej stronie PKW). Chociaż rejestry wyborcze są utworzone na podstawie miejsca zamieszkania wyborców, głosować można również spoza miejsca zameldowania. Aby to uczynić, należy złożyć wniosek o dopisanie do rejestru wyborców w urzędzie gminy przypisanej do aktualnego miejsca zamieszkaniu. Dokument powinien zawierać, numer PESEL, imię i nazwisko, imię ojca, datę urodzenia, adres zameldowania oraz adres, pod którym przebywa wyborca.

Jak głosować w wyborach parlamentarnych?

Przed głosowaniem, tożsamość wyborcy zostaje zweryfikowana przez członka komisji wyborczej na podstawie dokumentu ze zdjęciem (może być to zarówno dowód osobisty, prawo jazdy, legitymacja studencka, jak i karta komunikacji miejskiej). Naszego kandydata powinniśmy wskazać z jednej listy. Na kartce, z lewej strony, tuż obok jego nazwiska, należy postawić znak „X”. W sytuacji, gdy zaznaczymy większą liczbę kandydatów z jednej listy, głos będzie przyznawany kandydatowi znajdującymi się wyżej. Jeżeli zaznaczymy kilku kandydatów wymienionych na różnych listach, głos zostanie unieważniony.

d23r843

Podziel się opinią

Share

d23r843

d23r843
Więcej tematów