Trwa ładowanie...
d1vfpyh
10-01-2007 09:35

Wybór szefa NBP podczas obrad Sejmu wieczorem

Rozpoczęło się
posiedzenia Sejmu, który ma wybrać m.in nowego szefa NBP.
Konwent Seniorów, na wniosek klubu LPR,
zdecydował, że debata w Sejmie nad kandydaturą
Sławomira Skrzypka na szefa NBP odbędzie się w Sejmie o
godz. 18.00; głosowanie zaplanowano na godz. 20.

d1vfpyh
d1vfpyh

Wcześniej debata i wybór nowego szefa NBP był planowany na godziny poranne. Podczas posiedzenia Konwentu Seniorów klub LPR sprzeciwiał się, by głosowanie w sprawie Skrzypka odbyło się w tym tygodniu.

Jak argumentował uczestniczący w Konwencie poseł LPR Daniel Pawłowiec, klub Ligi chce jeszcze raz spotkać się z kandydatem na szefa banku centralnego. Spotkanie to ma odbyć się o godz. 16.30.

Wicemarszałek Sejmu Bronisław Komorowski (PO) ocenił z kolei, że cały czas między PiS a LPR odbywa się "perski targ". Była próba przeniesienia debaty na jeszcze późniejszy wieczór, co oznaczałoby przeprowadzenie debaty na kandydaturą szefa NBP całkowicie poza możliwością obserwowania tego przez opinię publiczną, chociażby poprzez wieczorne serwisy informacyjne - mówił Komorowski.

Ze Skrzypkiem spotkał się klub Samoobrony, który zadeklarował poparcie dla jego kandydatury. Popiera ją także PiS. Przeciw Skrzypkowi opowiadają się PO, SLD i PSL. Jak wynika z rozmów z politykami LPR, klub ostatecznie zagłosuje za Skrzypkiem. BR>
Na razie poparcie dla kandydatury Skrzypka deklaruje PiS i Samoobrona. LPR nie podjęła jeszcze decyzji w tej sprawie. Przeciwne kandydaturze Skrzypka są PO, SLD i PSL.

d1vfpyh

Ustawa lustracyjna w Sejmie

11 stycznia, a nie jak wcześniej planowano 10 stycznia - Sejm zajmie się prezydenckim projektem nowelizacji ustawy lustracyjnej. Nowela dotyczy uchwalonej w październiku ustawy "o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944-1990 oraz treści tych dokumentów". Ustawa zmieniła dotychczasowe zasady lustracji - zlikwidowała Sąd Lustracyjny i urząd Rzecznika Interesu Publicznego, a lustrację przekazała do IPN.

Nowe przepisy mają wejść w życie w pierwszych dniach marca. Prezydent chce, by zaproponowana przez niego nowelizacja została przyjęta przed upływem tego terminu. Projekt prezydencki przywraca m.in. oświadczenia lustracyjne, które badałby nowy pion lustracyjny IPN w procedurze karnej. Projekt przywraca też 10-letni zakaz pełnienia funkcji publicznych dla "kłamców lustracyjnych". Propozycja prezydenta zakłada odejście od pojęcia osobowego źródła informacji (ozi), rozróżnia formy współpracy z tajnymi służbami PRL.

Poparcie dla projektu prezydenckiego deklaruje PiS i Samoobrona. LPR i PSL chcą nad nim pracować. Przeciwko jest SLD, a klub PO nie podjął jeszcze decyzji. Zmiana ordynacji wyborczej

Sejm zajmie się też na obecnym posiedzeniu projektem zmian ordynacji wyborczej do Sejmu i Senatu autorstwa LPR. Był to punkt sporny porządku obrad. Projekt zmian zakłada tworzenie grup list (tzw. bloków). Rozwiązanie to umożliwia dwóm lub więcej komitetom wyborczym zawarcie umowy o wspólnym podziale mandatów. Głosy oddane na komitety tworzące bloki są sumowane.

d1vfpyh

Liga chce, by kandydaci ze zgrupowanych list mogli wchodzić do Sejmu nawet, jeśli ich ugrupowanie otrzymało mniej niż 5% poparcia. Taki próg obowiązuje obecnie - oznacza, że ugrupowania, które nie przekroczyły go, nie uczestniczą w podziale mandatów w Sejmie. Zgodnie z projektem, mandaty wewnątrz grupy otrzymywaliby ci kandydaci, którzy uzyskaliby największą liczbę głosów. Aby blok mógł uczestniczyć w podziale mandatów, musiałby otrzymać łącznie 8 proc. głosów w skali kraju.

Projekt zakłada także wprowadzenie 5-procentowego progu wyborczego dla mniejszości narodowych. Obecne przepisy umożliwiają mniejszościom wprowadzenie posłów bez konieczności osiągnięcia jakiegokolwiek progu.

Bezpieczeństwo energetyczne

Sejm - na wniosek PO - wysłucha informacji bieżącej na temat zabezpieczenia Polski na wypadek niespodziewanej przerwy w dostawie energii, w szczególności paliw płynnych i gazu.

d1vfpyh

Rosja wstrzymała tranzyt ropy rurociągiem "Przyjaźń" przez Białoruś. Moskwa tłumaczy, że została zmuszona do tego kroku, ponieważ Białoruś bezprawnie podbierała z magistrali ropę, gdy Rosja odmówiła płacenia wprowadzonego przez Mińsk cła na tranzyt rosyjskiego surowca płynącego przez białoruskie terytorium.

Nowelizacja ustawy o oświacie

W piątek, w ostatnim dniu posiedzenia Sejm zajmie się przygotowanym przez ministerstwo edukacji rządowym projektem nowelizacji ustawy o systemie oświaty. Zakłada on m.in., że w szkołach pojawi się monitoring i obowiązek korzystania z oprogramowania blokującego uczniom dostęp do niewłaściwych treści w internecie. Nowela wprowadza też do szkół obowiązkową radę rodziców. Klub LPR zapowiada poprawkę do projektu, która wprowadza obowiązkowy strój jednolity w szkołach publicznych - podstawówkach i gimnazjach.

d1vfpyh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1vfpyh
Więcej tematów