Wybitni pianiści uczczą rocznicę urodzin Chopina
Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, organizator tradycyjnych Koncertów Urodzinowych Fryderyka Chopina, już po raz piąty uczci rocznicę urodzin Kompozytora. Odbędą się dwa nadzwyczajnie recitale fortepianowe w wykonaniu dwóch wybitnych młodych polskich pianistów, Rafała Blechacza i Piotra Anderszewskiego.
1 marca 2006 Sala Koncertowa Filharmonii Narodowej, godz. 19.00
Program koncertu:
Joseph Haydn (1732 – 1809) Sonata Es-dur Hob. XVI/52
Ludwig van Beethoven ( 1770 – 1827) Sonata A-dur op. 2 nr 2
Fryderyk Chopin (1810 – 1849) Barkarola Fis-dur op. 60
Nokturny op. 62 H-dur nr 1 E-dur nr 2
Mazurki op. 17 B-dur nr 1 e-moll nr 2 As-dur nr 3 a-moll nr 4
Polonez As-dur op. 53
RAFAŁ BLECHACZ urodził się w Nakle nad Notecią w 1985 roku. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w piątym roku życia w miejscowym ognisku muzycznym, a następnie kontynuował w Zespole Szkół Muzycznych im. Artura Rubinsteina w Bydgoszczy pod kierunkiem Jacka Polańskiego. Od 2000 roku uczył się w klasie prof. Katarzyny Popowej-Zydroń. Obecnie studiuje pod jej kierunkiem w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. W latach 1996-99 zdobywał główne nagrody na ogólnopolskich konkursach pianistycznych.
W 2002 roku otrzymał II nagrodę na V Międzynarodowym Konkursie Młodych Pianistów Artur Rubinstein in Memoriam w Bydgoszczy oraz został Laureatem Estrady Młodych XXXVI Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku. W tym samym roku został stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W 2003 roku zdobył II nagrodę na V Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Hamamatsu w Japonii, a w 2004 r. I nagrodę na V Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Maroku. W październiku 2005 pianista został zwycięzcą XV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie oraz zdobywcą wszystkich nagród specjalnych i wielu nagród pozaregulaminowych tego Konkursu. Rafał Blechacz jest laureatem „Paszportu Polityki”.
6 marca 2006 Sala Koncertowa Filharmonii Narodowej, godz. 19.00
Program koncertu:
Wolfgang Amadeus Mozart (1756-1791) Fantazja c-moll KV 475 Sonata c-moll KV 457
Fryderyk Chopin (1810-1849) Sonata h-moll op. 58
Jan Sebastian Bach (1685-1750) VI Suita angielska d-moll BWV 811
PIOTR ANDERSZEWSKI urodził się w Warszawie w rodzinie polsko-węgierskiej. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku 6 lat. Studiował w konserwatoriach w Lyonie i Strasburgu, w Akademii Muzycznej w Warszawie, na University of Southern California w Los Angeles. Swoje umiejętności doskonalił na kursach mistrzowskich w Accademia Pianistica w Imoli we Włoszech u Fou Ts’onga, Murraya Perahii i Leona Fleishera.
Wykonanie 33 Wariacji C-dur na temat walca Diabellego Ludwiga van Beethovena na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Leeds w 1990 roku otworzyło mu drogę do debiutu w Wigmore Hall w Londynie, a następnie do międzynarodowej kariery. Koncertował m.in. w Anglii (z Royal Philharmonic Orchestra i London Symphony Orchestra), Irlandii, Niemczech (cykl koncertów Beethovenowskich z Münchener Philharmoniker w 1996), Francji, Austrii, Portugalii, Włoszech i Polsce oraz w USA. W 2001 w Paryżu wykonał pod dyrekcją Charlesa Dutoit IV Symfonię "Koncertującą" Karola Szymanowskiego. Ma stale w repertuarze Metopy, Maski, III Sonatę fortepianową i Mazurki tegoż kompozytora. Piotr Anderszewski występował także jako kameralista z Wiktorią Mułłową, z którą nagrał 3 płyty dla firmy Philips (sonaty Johannesa Brahmsa, Leosa Janácka i Sergiusza Prokofiewa), Andrzejem Bauerem oraz siostrą Dorotą, skrzypaczką. Dla firmy CD Accord nagrał dwie ważne w dyskografii pianisty płyty.
Pierwsza została nagrana wspólnie z siostrą, natomiast druga była pierwszą solową płytą Piotra Anderszewskiego i zawierała muzykę Johanna Sebastiana Bacha, Ludwiga van Beethovena i Antona Weberna. Nagranie to zostało entuzjastycznie przyjęte przez krytykę i otrzymało nagrodę polskiego przemysłu fonograficznego - "Fryderyk `96". Obecnie płyta ta jak również dalsze nagrane przez pianistę CD dostępne są w katalogu firmy Virgin Claassics, z którą artysta podpisał ekskluzywny kontrakt.
Piotr Anderszewski jest laureatem kilku prestiżowych nagród, m.in. w 2002 roku został laureatem Gilmore Artist Award. W 2000 roku otrzymał nagrodę im. Karola Szymanowskiego za swoją interpretację utworów kompozytora. Pianista jest również laureatem „Paszportu Polityki”.
Patronat honorowy: Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Kazimierz Michał Ujazdowski
Koncerty organizowane przy współpracy Filharmonii Narodowej w Warszawie.
Informacje o koncercie na stronie Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina: www.nifc.pl