Wybitna choreografka Elena Bogdanovich w Polsce
W środę 22 sierpnia do Polski przylatuje Elena Bogdanovich - jedna z najwybitniejszych i najbardziej popularnych rosyjskich choreografek teatralnych i filmowych.
21.08.2007 | aktual.: 21.08.2007 21:06
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Będzie pracować w Gliwickim Teatrze Muzycznym, w którym jako choreografka będzie współrealizatorem polskiej prapremiery musicalu "Ragtime" Stephena Flaherty’ego planowanej na 23 listopada. Bogdanovich witać będziemy na Międzynarodowych Lotnisku w Pyrzowicach tuż po godz. 13.00.
Najbardziej znane dzieło Eleny Bogdanovich to „Nord Ost”, bijący rekordy popularności musical rosyjski, do którego ułożyła choreografię i którego sceniczny żywot znalazł tragiczny finał w ataku czeczeńskich terrorystów na moskiewski teatr na Dubrowce.
Bogdanovich współpracuje z Teatrem Bolszoj, gdzie jako choreograf zrealizowała m.in. operę "Śnieżka" Rimskiego-Korsakowa, oraz z Rosyjskim Baletem Kameralnym "Moskwa". Jest absolwentką Wydziału Baletu Rosyjskiej Akademii Sztuki Teatralnej. Uczestniczyła w kilku międzynarodowych projektach, m.in. zrealizowała balet "Obrazy” do muzyki A. Skriabina w ramach Międzynarodowego Poczdamskiego Festiwalu Muzycznego, pracowała w Paryżu i w Japonii. Jest laureatką wielu nagród, m.in. III Nagrody w Międzynarodowym Konkursie Choreografów w Moskwie w 1991 r., I Nagrody w Międzynarodowym Konkursie Choreografii Współczesnej w Witebsku w 1993 roku oraz Nagrody Maurice’a Bejarta z 1994 roku. Aktualnie jest również choreografką filmową.
Musical „Ragtime” opowiada historię splecionych ze sobą losów trzech amerykańskich rodzin z początku XX wieku – przemysłowca i podróżnika Ojca, imigranta z Europy Wschodniej Tateh oraz murzyńskiego pianisty jazzowego Coalhouse’a. To zarysowana z ogromnym rozmachem panorama Ameryki z czasów, kiedy rodziła się światowa potęga tego kraju. Historia sprzed stu lat nabiera przerażającej aktualności dzięki wątkom związanym z terroryzmem, imigracją i losem ludzi skazanych na życie w obcym kraju.
Spektakl wyreżyseruje Maria Sartova, reżyserka największych dotychczasowych musicalowych przebojów teatru (Hello, Dolly!, 42nd Street)
. Jako choreografka towarzyszyć jej będzie wspomniana już Elena Bogdanovich. Kierownictwo muzyczne objął Tomasz Biernacki, kierownik muzyczny GTM i realizator najlepszych dotychczasowych spektakli teatru. Scenografię przygotuje Marcel Sławiński, katowicki choreograf, współpracujący m.in. z Borysem Kudliczką, Mariuszem Trelińskim i Grzegorzem Jarzyną. Autorką kostiumów będzie Magdalena Tesławska, jedna z najwybitniejszych współczesnych polskich kostiumolog, współautorka sukcesów m.in. przedstawień Mariusza Trelińskiego (Madama Butterfly, Andrea Chenier), autorka kostiumów do największych przebojów najnowszego kina polskiego (m.in. Quo vadis, Pan Tadeusz, Ogniem i mieczem, Stara baśń). Na zamówienie teatru powstał polski przekład musicalu, którego podjął się kierownik literacki GTM, Jacek Mikołajczyk.
W spektaklu wystąpią niemal wszyscy soliści Gliwickiego Teatru Muzycznego oraz kilkoro znakomitych, zaproszonych przez teatr gości. Coalhouse’a zagra Jaromir Trafankowski, solista Teatru Wielkiego w Poznaniu. Jako Matka wystąpi Maria Meyer, gwiazda Teatru Rozrywki w Chorzowie. Również chorzowska artystka, Elżbieta Okupska, wystąpi jako Emma Goldman. Zagrają w Ragtimie również m.in.: Wioletta Białk, Oksana Pryjmak, Bernard Krawczyk, Arkadiusz Dołęga i Michał Musioł.