ŚwiatWulkany zagrażają naszej cywilizacji

Wulkany zagrażają naszej cywilizacji

Zaledwie kilka dni temu wybuch wulkanu Ontake w prefekturze Nagano - w centralnej części japońskiej wyspy Honsiu - zabił co najmniej kilkadziesiąt osób. Wulkany to jedno z najbardziej niebezpiecznych zjawisk na Ziemi. Superwulkan pod parkiem narodowym Yellowstone to tykająca bomba zegarowa - oceniają naukowcy i ostrzegają: w parku Yellowstone już zaczął topić się asfalt na drogach.

Wulkany zagrażają naszej cywilizacji
Źródło zdjęć: © PAP/EPA | Japan''s Ground Self-Defence Force

04.10.2014 | aktual.: 04.10.2014 12:36

- Wybuchu wulkanów nie da się dokładnie przewidzieć - podkreśla prof. Marek Lewandowski z Instytutu Nauk Geologicznych Polskiej Akademii Nauk. Potwierdza to właśnie erupcja wulkanu Ontake w Japonii. Nagły i niespodziewany wybuch zabił kilkadziesiąt osób. W chwili eksplozji na zboczach było ok. 250 turystów. Tylko 100 z nich było stanie samodzielnie zejść w dół. Trwają poszukiwania ciał tych, którym nie udało się ocaleć.

- Ontake zaliczany jest tych najbardziej nieprzewidywalnych wulkanów - mówi prof. Lewandowski. - Nie do końca rozumiemy wulkany. Gdy para wodna gromadzi się i rośnie ciśnienie, dochodzi do eksplozji, ale naukowcy nie potrafią zbadać, w którym momencie para osiąga punkt krytyczny i kiedy następuje eksplozja - wyjaśnia geolog.

Wulkan na Islandii - Bardarbunga - jest innego typu. - On nie eksploduje, ale wyrzuca trujące gazy i pył - wyjaśnia profesor Lewandowski. - Magma wydobywa się przez szczelinę, skorupa ziemska pęka, ale nie ma tu eksplozji, erupcja przebiega łagodnie - dodaje profesor.

- Erupcja pyłów i gazów wulkanów na Islandii jest bardzo niebezpieczna. Mamy już takie doświadczenia - przypomina profesor. Były już erupcje wulkanów, które trwały kilka miesięcy i efekty odczuwali ludzie w Londynie, a nawet w czeskiej Pradze.

- Erupcje będą trwały, geolodzy spodziewają się, że wulkany będą zatruwać atmosferę ziemi. Wszystko zależy od skali - tłumaczy Marek Lewandowski.

- Jeżeli będzie to skala 8 do 9, czyli najwyższa, jest to bardzo niebezpieczne dla całej Ziemi. Za czasów ludzkiej cywilizacji jeszcze do takiego wybuchu nie doszło - uspokaja jednocześnie profesor.

"Superwulkan Yellowstone? Wkrótce zacznie być aktywny"

- Jednym z najbardziej niebezpiecznych jest superwulkan Yellowstone i wkrótce nadejdzie czas jego aktywności - ostrzega geolog. - Superwulkan regularnie wybucha co 600 tys. lat i powoduje ogromne szkody, a od ostatniego wybuchu właśnie minęło 600 tysięcy lat - zwraca uwagę.

Wybuch superwulkanu Yellowstone prawdopodobnie trwałby kilka lat.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
naukaszpitalwojsko
Zobacz także
Komentarze (0)