Trwa ładowanie...
Koronawirus informacje
Koronawirus mapa
Polska
Świat
Społeczeństwo
Polityka
Edukacja
Tylko w WP
Innowacje
#DzieńdobryWP
Śląsk
Kraków
Wideo
Najnowsze

Wulkany zagrażają naszej cywilizacji

Zaledwie kilka dni temu wybuch wulkanu Ontake w prefekturze Nagano - w centralnej części japońskiej wyspy Honsiu - zabił co najmniej kilkadziesiąt osób. Wulkany to jedno z najbardziej niebezpiecznych zjawisk na Ziemi. Superwulkan pod parkiem narodowym Yellowstone to tykająca bomba zegarowa - oceniają naukowcy i ostrzegają: w parku Yellowstone już zaczął topić się asfalt na drogach.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Tylko erupcja wulkanu Ontake zabiła co najmniej kilkadziesiąt osób
Tylko erupcja wulkanu Ontake zabiła co najmniej kilkadziesiąt osób (PAP/EPA, Fot: Japan''s Ground Self-Defence Force)

Kolejne ofiary wulkanu w Japonii

- Wybuchu wulkanów nie da się dokładnie przewidzieć - podkreśla prof. Marek Lewandowski z Instytutu Nauk Geologicznych Polskiej Akademii Nauk. Potwierdza to właśnie erupcja wulkanu Ontake w Japonii. Nagły i niespodziewany wybuch zabił kilkadziesiąt osób. W chwili eksplozji na zboczach było ok. 250 turystów. Tylko 100 z nich było stanie samodzielnie zejść w dół. Trwają poszukiwania ciał tych, którym nie udało się ocaleć.

- Ontake zaliczany jest tych najbardziej nieprzewidywalnych wulkanów - mówi prof. Lewandowski. - Nie do końca rozumiemy wulkany. Gdy para wodna gromadzi się i rośnie ciśnienie, dochodzi do eksplozji, ale naukowcy nie potrafią zbadać, w którym momencie para osiąga punkt krytyczny i kiedy następuje eksplozja - wyjaśnia geolog.

Wulkan na Islandii - Bardarbunga - jest innego typu. - On nie eksploduje, ale wyrzuca trujące gazy i pył - wyjaśnia profesor Lewandowski. - Magma wydobywa się przez szczelinę, skorupa ziemska pęka, ale nie ma tu eksplozji, erupcja przebiega łagodnie - dodaje profesor.

- Erupcja pyłów i gazów wulkanów na Islandii jest bardzo niebezpieczna. Mamy już takie doświadczenia - przypomina profesor. Były już erupcje wulkanów, które trwały kilka miesięcy i efekty odczuwali ludzie w Londynie, a nawet w czeskiej Pradze.

- Erupcje będą trwały, geolodzy spodziewają się, że wulkany będą zatruwać atmosferę ziemi. Wszystko zależy od skali - tłumaczy Marek Lewandowski.

- Jeżeli będzie to skala 8 do 9, czyli najwyższa, jest to bardzo niebezpieczne dla całej Ziemi. Za czasów ludzkiej cywilizacji jeszcze do takiego wybuchu nie doszło - uspokaja jednocześnie profesor.

"Superwulkan Yellowstone? Wkrótce zacznie być aktywny"

- Jednym z najbardziej niebezpiecznych jest superwulkan Yellowstone i wkrótce nadejdzie czas jego aktywności - ostrzega geolog. - Superwulkan regularnie wybucha co 600 tys. lat i powoduje ogromne szkody, a od ostatniego wybuchu właśnie minęło 600 tysięcy lat - zwraca uwagę.

Wybuch superwulkanu Yellowstone prawdopodobnie trwałby kilka lat.

Podziel się opinią

Share
Slot
Więcej tematów