Trwa ładowanie...
d993rv7

WTO: jednak porozumienie

Komisja Europejska zarekomendowała państwom Unii
Europejskiej akceptację porozumienia przygotowanego na konferencji
Światowej Organizacji Handlu (WTO) w Doha w Katarze. Indie
zasygnalizowały, że poprą tekst porozumienia.

d993rv7
d993rv7

Zastrzeżenia Unii Europejskiej i Indii były główną przeszkodą w zakończeniu konferencji Światowej Organizacji Handlu porozumieniem, które otworzy drogę do rozpoczęcia nowej rundy negocjacji w sprawie liberalizacji światowego handlu.

W nocy z wtorku na środę uczestnicy konferencji wprowadzili do projektu porozumienia kompromisowe sformułowanie, uwzględniające sprzeciw UE, a przede wszystkim Francji, wobec punktu wzywającego do eliminacji w przyszłości subsydiów eksportowych dla towarów rolnych - dodano zdanie, że punkt ten nie przesądza wyników przyszłych negocjacji w tej sprawie.

Wcześniej poinformowano, że Indie zasygnalizowały gotowość poparcia porozumienia w obecnej wersji. Przedstawiciele tego państwa argumentowali wcześniej, że nie mogą zaakceptować porozumienia, które nie uwzględnia jego najważniejszych żądań. Indie domagały się przede wszystkim większego otwarcia rynków zachodnich na towary tekstylne z krajów rozwijających się.

Do wtorkowego wieczora 142 kraje członkowskie organizacji zgodziły się w sprawach postępowań antydumpingowych oraz ochronie patentowej leków - porozumiano się, że odrębny dokument ułatwi ubogim krajom, nękanym przez epidemie AIDS czy malarii, produkcję bądź zakup tańszych leków.

d993rv7

Przedstawiony we wtorek projekt porozumienia wzywa do otworzenia programu prac w szeregu konkretnych obszarach na rzecz stworzenia otwartego rynku globalnego. Nadzorowane przez specjalny Komitet Negocjacji Handlowych (TNC) prace miałyby się rozpocząć w styczniu przyszłego roku i objęłyby m.in. handel produktami rolnymi, usługami, liberalizację taryf na produkty przemysłowe, gwarancje przejrzystości zamówień rządowych, wdrażanie i doskonalenie przepisów przyjętych w ramach WTO.

Projekt uwzględnia żądania pomocy ubogim krajom, przewidując ustanowienie w przyszłości grup WTO zajmujących się sprawami zadłużenia, finansów oraz handlowych aspektów transferu technologii.(ck)

d993rv7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d993rv7
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj