Wszystkie kluby popierają ustanowienie Orderu Krzyża Wojskowego
Ustanowienie nowego odznaczenia - Orderu Krzyża Wojskowego "za wybitne osiągnięcia bojowe w czasie pokoju"
przewiduje prezydencki projekt nowelizacji ustawy o orderach i
odznaczeniach. Wszystkie kluby opowiedziały się w Sejmie
za skierowaniem projektu do dalszych prac.
18.07.2006 | aktual.: 18.07.2006 12:36
Nowy order byłby nagrodą "za wybitne czyny bojowe połączone z wyjątkową ofiarnością i odwagą w czasie działań bojowych przeciwko aktom terroryzmu w kraju lub podczas użycia Sił Zbrojnych RP poza granicami państwa w czasie pokoju" - głosi uzasadnienie projektu.
Chodzi zwłaszcza o polskich żołnierzy uczestniczących w działaniach w Iraku i w Afganistanie, a także o uczestników misji pokojowych i stabilizacyjnych: m.in. na wzgórzach Golan, w Libanie, w Bośni i Hercegowinie oraz w Kosowie.
Brak w polskim systemie orderów i odznaczeń nadawanych za czyny wybitnego męstwa podczas działań tego typu - powiedziała sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Lena Dąbkowska-Cichocka, przedstawiając prezydencki projekt nowelizacji.
Obecne przepisy - jak podkreślił prezydent w uzasadnieniu do projektu ustawy - stanowią, iż ordery i odznaczenia wojenne: Order Wojenny Virtuti Militari, Krzyż Walecznych, Krzyż Zasługi z Mieczami, nadawane są za czyny dokonane w czasie wojny i są nadawane tylko w czasie wojny lub nie później niż przez pięć lat od jej zakończenia.
W trakcie debaty wszystkie kluby opowiedziały się za skierowaniem projektu do dalszych prac w Komisji Obrony Narodowej. Stanisław Pięta (PiS) podkreślał, że wprowadzenie nowego odznaczenia jest "potrzebne i uzasadnione", Stanisława Prządka (SLD) zastanawiała się czy "nie spowoduje ono inflacyjnego charakteru orderów i odznaczeń".
W ocenie Bronisława Komorowskiego (PO) "nieszczęśliwym jest rozwiązaniem przeniesienie szeregu zapisów wprost przejętych z zasad przyznawania Virtuti Militari", a wątpliwości Wiesława Wody (PSL) budziło wyodrębnienie trzech kategorii Orderu Krzyża Wojskowego (I, II, III klasa Orderu). Woda wnioskował także, by odznaczenie mogło być wręczane przez posłów i senatorów.
Według szacunków ministra obrony w pierwszym roku funkcjonowania ustawy zostałoby odznaczonych około 20 osób, a w latach następnych - do 10 osób. Ustawa miałaby wejść w życie w 2007 roku. Odznaczenie byłoby przyznawane przez kapitułę wyłonioną spośród 12 pierwszych kawalerów tego orderu.
Odznaką Orderu Krzyża Wojskowego jest krzyż równoramienny, na którym umieszczony jest napis "Milito pro Patria". Na ramionach pionowych umieszczono wizerunek Szczerbca, a krzyż zwieńczono koroną Chrobrego.
Order Krzyża Wojskowego byłby czwartym co do rangi odznaczeniem po Orderze Orła Białego, Orderze Wojennym Virtuti Militari i Orderze Odrodzenia Polski.