Trwa ładowanie...

Wszystkich świętych w cieniu koronawirusa. Kościół obostrzenia uzależnia od zaleceń władzy. Rząd na razie bez wiążących decyzji

Wszystkich Świętych a koronawirus. Rząd zapowiada kolejne obostrzenia w czerwonych i żółtych strefach. Na razie nie wiadomo jednak, jak przebiegnie 1 listopada. - Od początku pandemii Kościół podporządkowywał się zaleceniom władz administracyjnych. Bedzie to robił nadal - mówi w rozmowie z Wirtualną Polską rzecznik prasowy archidiecezji warszawskiej.

Wszystkich świętych w cieniu koronawirusa. "Od początku pandemii Kościół podporządkowywał się zaleceniom władz administracyjnych"Wszystkich świętych w cieniu koronawirusa. "Od początku pandemii Kościół podporządkowywał się zaleceniom władz administracyjnych"
d2ef6qm
d2ef6qm

Epidemia koronawirusa w Polsce przybiera na sile. Po trzech rekordowych dniach z liczbą zakażeń koronawirusem, podczas których została przekroczona liczba 2 tysięcy, w poniedziałek znów Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 2006 odnotowanych nowych przypadkach.

W Polsce od początku pandemii zakażonych koronowirusem zostało ponad 100 tys. osób.

Rząd zapowiada, że dodatkowe ograniczenia mają wejść w strefach czerwonych i żółtych, ale pod uwagę brane są również zielone strefy. Waldemar Kraska zapowiedział kilka dni temu, że Ministerstwo Zdrowia wyda zalecenia na Wszystkich Świętych.

Wszystkich Świętych w cieniu koronawiursa. "Kościół podporządkowuje się do zaleceń władz administracyjnych"

Władze kościelne twierdzą, że decyzja ws. ewentualnych obostrzeń należy do rządu, podobnie jak w przypadku ograniczeń dotyczących liczby osób, która może przebywać w kościele podczas mszy świętych. Konferencja Episkopatu Polski do tej pory nie wydała żadnych wytycznych dotyczących organizacji wydarzeń 1 listopada.

d2ef6qm

- Wbrew pozorom, nie na decyzję władz kościelnych powinniśmy w tym wypadku czekać, lecz władz administracyjnych. Pierwszego i drugiego listopada ludzie gromadzą się na cmentarzach zarówno komunalnych, jak i wyznaniowych, od rana do wieczora, a zorganizowane nabożeństwo i wspólna modlitwa na cmentarzu to zaledwie kilka kwadransów - mówi w rozmowie z Wirtualną Polską rzecznik prasowy archidiecezji warszawskiej, ksiądz Przemysław Śliwiński. - Kościół nie ma możliwości zamknąć cmentarzy, a jeżeli już, taką decyzję mogliby podjąć jedynie administratorzy cmentarzy parafialnych, a nie komunalnych, których jest więcej - dodaje.

Wirtualna Polska o sprawie zamknięcia cmentarzy z okazji dnia Wszystkich Świętych rozmawiała też z rzecznikami prasowymi kurii krakowskiej czy radomskiej. Jak poinformował nas ks. Łukasz Michalczewski z biura prasowego archidiecezji krakowskiej, teraz Kościół przygląda się całej sytuacji, a o wprowadzeniu ewentualnych ograniczeń mogą decydować zarządcy cmentarzy.

W biurze prasowym kurii radomskiej otrzymaliśmy informację, że jest za wcześnie, aby decydować o organizacji wydarzeń 1 listopada, bo sytuacja pandemiczna w Polsce, która jest dynamiczna, może się do tego czasu zmienić.

- Od początku pandemii Kościół podporządkowywał się zaleceniom władz administracyjnych - dotyczących zarówno obowiązku stosowania maseczek, jak i ewentualnych limitów w zagrożonych strefach - robi to i będzie robił nadal - wyjaśnia ksiądz Przemysław Śliwiński.

d2ef6qm

I dodaje: - W Łodzi trwa w tej chwili zebranie polskich biskupów i niewykluczone, że temat wpływu sytuacji epidemicznej na aktywności duszpasterskie, na przykład kwestię kolędy, będzie omawiany - dodaje.

Wszystkich Świętych w cieniu koronawirusa. "Na razie nie ma dyskusji czy zamknąć cmentarze"

Kiedy obostrzenia dotyczące 1 listopada zostaną ewentualnie ogłoszone i czy zamknięcie cmentarzy jest w ogóle możliwe? Wirtualna Polska dzwoniła w tej sprawie do Głównego Inspektoratu Sanitarnego, ale biuro prasowe odesłało nas do resortu zdrowia.

Jarosław Rybarczyk z biura komunikacji Ministerstwa Zdrowia przekazał nam, że resort cały czas obserwuje sytuację sanitarno-epidemiologiczną dotyczącą zakażenia wirusem SARS-CoV-2 i analizuje dynamikę przyrostu zachorowań. "Jednak jest zbyt wcześnie żeby już wydawać zalecenia na dzień Wszystkich Świętych" - napisał Rybarczyk.

d2ef6qm

Rzecznik rządu Piotr Muller poinformował w poniedziałek, że w tej chwili w rządzie nie ma dyskusji nad tym, czy na przełomie października i listopada zamknąć cmentarze. - Wolałbym, abyśmy w tym czasie po prostu byli bardzo ostrożni, ale by te spotkania przy grobach bliskich jednak się odbywały - podkreślił Mueller.

Koronawirus. Zakażony wicemarszałek Sejmu na spotkaniu? "Będę musiał zrobić test"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2ef6qm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ef6qm
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj