Trwa ładowanie...

Wszczęto dwa śledztwa ws. konfliktu na linii Jan Bury-CBA

Prokuratura Okręgowa w Łomży wszczęła dwa śledztwa dotyczące przekroczenia uprawnień przez rzeszowską delegaturę CBA i ujawnienia danych funkcjonariuszy CBA - poinformował prokurator Janusz Sobieski.

Share
Wszczęto dwa śledztwa ws. konfliktu na linii Jan Bury-CBA
Źródło: WP.PL, fot: Andrzej Hulimka
d44tuv9

Wyjaśnił, że śledztwa są dwa, bo zawiadomienia wpłynęły od dwóch różnych osób.

Pierwsze śledztwo dotyczy rzekomych nieprawidłowości w rzeszowskiej delegaturze CBA, opisanych w anonimach zamieszczonych na stronie internetowej szefa klubu PSL Jana Burego.

- Poseł Bury zwrócił się do prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta o zbadanie spraw poruszonych w anonimach, które dołączył do swego zawiadomienia o możliwych nieprawidłowościach w delegaturze CBA w Rzeszowie. PG zdecydowała o przekazaniu materiałów do białostockiego okręgu apelacyjnego prokuratury, a ta do łomżyńskiej prokuratury okręgowej. Po zbadaniu sprawy, wszczęto śledztwo - poinformował Sobieski.

d44tuv9

- Natomiast zawiadomienie o ujawnieniu danych osobowych funkcjonariuszy CBA złożył szef biura Paweł Wojtunik - powiedział Sobieski. Prokurator pytany, czy drugie śledztwo dotyczy także opisanych w anonimach informacji o funkcjonariuszach CBA, powiedział, że "nie potwierdza ani nie zaprzecza".

Wojtunik pisze do Kopacz

Na początku czerwca media opublikowały list szefa CBA Pawła Wojtunika do premier Ewy Kopacz, w którym pisze on o "próbach destabilizacji pracy i obniżenia skuteczności funkcjonowania Biura" przez posła Jana Burego.

W liście Wojtunik ma też zarzucać szefowi klubu PSL, że ten, publikując na swej stronie internetowej anonimy o działaniach CBA, sprowadza realne zagrożenie dla życia funkcjonariuszy Biura. Pismo szefa CBA zostało także skierowane do marszałka Sejmu i sejmowej komisji ds. służb specjalnych.

Rzecznik CBA Jacek Dobrzyński pytany na początku czerwca o anonimy publikowane na stronie Burego, zauważył, że to nie pierwszy taki anonim, który wpływa z tej strony. Dodał, że wszystkie wcześniejsze kierowane były i weryfikowane przez prokuraturę i sądy; kończyło się tym, że "uznawano, iż są to bezpodstawne bzdury".

W początkach lipca zeszłego roku CBA, na zlecenie Prokuratury Apelacyjnej w Warszawie, przeszukało m.in. biuro poselskie i pokój poselski Burego. Działania prokuratury prowadzone były w ramach śledztwa ws. korupcji i powoływania się na wpływy w instytucjach przez biznesmenów z Podkarpacia.

d44tuv9

Podziel się opinią

Share
d44tuv9
d44tuv9
Więcej tematów