Trwa ładowanie...

"Wstyd i hańba". Czarnek uderza w Tuska, mówi o "systemowym ataku na Kościół"

Nie można pozwolić, żeby Donald Tusk i Platforma Obywatelska jako program przyjmowali systemowy atak na Kościół, czyli na naród, bo to jest atak na naród. Wstyd i hańba - powiedział w Lublinie minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

"Wstyd i hańba". Czarnek uderza w Tuska, mówi o "systemowym ataku na Kościół""Wstyd i hańba". Czarnek uderza w Tuska, mówi o "systemowym ataku na Kościół"Źródło: PAP, fot: PAP/Mateusz Marek
d417dq6
d417dq6

W sobotnim briefingu przed gmachem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego szef MEiN nawiązał do tego, że św. Jan Paweł II jeszcze jako biskup krakowski przez wiele lat wykładał na tej uczelni. Jego zdaniem zarówno KUL, jak i miasto Lublin wiele zawdzięczają papieżowi.

- Jesteśmy przekonani, że święty Jan Paweł II nie potrzebuje obrony; broni się sam – swoim nauczaniem, swoim życiem, swoimi gigantycznym wkładem w odzyskanie wolności przez Polaków i przez Europejczyków; zrzucenie jarzma komunistycznego, sowieckiego z Polski i Europy Środkowo-Wschodniej – zauważył Czarnek.

Według niego, nie chodzi tu tylko o świętego Jana Pawła II. Szef MEiN nawiązał do słów kard. Stefana Wyszyńskiego: "jeśli przyjdą zniszczyć naród, zaczną od Kościoła, bo Kościół jest siłą tego narodu".

d417dq6

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Mołdawia będzie kolejna po Ukrainie? USA ostrzega, a świat przygląda się z niepokojem. "Łatwy cel"

W poniedziałek TVN24 wyemitował reportaż Marcina Gutowskiego. Z materiału wynika, że Karol Wojtyła wiedział o nadużyciach seksualnych księży i ukrywał je jeszcze w Polsce, zanim został papieżem. Dziennikarz stacji dotarł do ofiar podlegających Wojtyle księży pedofilów, bliskich skrzywdzonych osób i świadków w tych sprawach. Ukazał także dokumenty, które nigdy wcześniej nie dotarły do opinii publicznej.

"Tusk zaatakował bezpośrednio Kościół w Polsce"

Minister edukacji nawiązał również do piątkowego wystąpienia Donalda Tuska. Według Przemysława Czarnka słowa przewodniczącego PO są "niczym innym, jak atakiem na Kościół, czyli na naród".

d417dq6

- Donald Tusk zaatakował wczoraj bezpośrednio Kościół w Polsce. Nie hierarchów, bo Kościół to nie są tylko hierarchowie; nie duchownych, bo Kościół to nie są tylko duchowni. Zaatakował miliony Polaków, którzy każdego dnia i każdego tygodnia chodzą do kościoła, bo są Kościołem. Uderzył wprost w Kościół i w religię – mówił w sobotę Czarnek.

Według niego opozycja nie ma żadnego politycznego programu dla Polaków. - Ale nie można pozwolić, żeby ten człowiek (Donald Tusk – przyp. red.) i Platforma Obywatelska jako program przyjmowali systemowy atak na Kościół, czyli na naród, bo to jest atak na naród. Wstyd i hańba – stwierdził minister.

Religia w szkołach? Tusk odpowiedział wprost

Donald Tusk podczas spotkania z mieszkańcami Rokietnicy (woj. wielkopolskie) został m.in. innymi zapytany o "zastąpienie lekcji religii lekcjami prowadzonymi przez antropologów kulturowych i etnografów".

Przewodniczący PO odpowiedział, że "mam wyrobione zdanie na temat akurat konkretnie antropologii kulturowej, jako czegoś, co mogłoby zastąpić jako przedmiot religię w szkołach". - Ale mam zdanie na temat religii w szkołach. Jak wiadomo, religia w szkołach z różnych powodów stała się jednym z najskuteczniejszych narzędzi laicyzacji młodego pokolenia Polaków - odpowiedział przewodniczący Platformy Obywatelskiej.

d417dq6

- Zarówno ze względu na interes państwowy, jak i ze względu na interes Kościoła rozumianego jako zbiór ludzi wierzących, nie powinniśmy mieć religii w szkołach - mówił Tusk.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d417dq6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d417dq6
Więcej tematów