Trwa ładowanie...

Wstrząsające nagranie z Ukrainy. Użyli zakazanej broni

W sieci pojawiło się wstrząsające nagranie z wojny w Ukrainie. Widać na nim niszczycielskie efekty ostrzału jednego z donbaskich osiedli przy użyciu pocisków termobarycznych – broni zakazanej przez konwencję genewską.

Ostrzał osiedla w obwodzie ługańskim pociskami termobarycznymiOstrzał osiedla w obwodzie ługańskim pociskami termobarycznymiŹródło: Twitter
d35n2se
d35n2se

Na upublicznionym nagraniu widać eksplozje pocisków termobarycznych w osiedlu Nowoseliwskie w obwodzie ługańskim. Pochodzi ono zapewne sprzed kilku miesięcy.

Do prowadzenia tego rodzaju ostrzału Rosjanie używają systemów artylerii rakietowej TOS-1, znanych także pod nazwą "Pinokio". Eksperci militarni uważają, że może to być najpotężniejsza broń Putina, która nie wykorzystuje technologii nuklearnej.

"Upiorne pożary"

TOS-1 jest obrotową wyrzutnią 30 lub 24 nakierowanych rakiet z głowicami kal. 220 mm. Umieszcza się ją na podwoziu czołgów T-72 lub T-90. Została opracowana w latach 70., a jej pierwsze bojowe użycie potwierdzono podczas radzieckiej interwencji w Afganistanie.

d35n2se

Wyrzutnia może w ciągu 6-15 sekund wystrzelić rakiety na odległość od 400 m do 6 km. "System wielokrotnego startu rakiet TOS-1 armii rosyjskiej nie tylko wystrzeliwuje głowice odłamkowo-burzące, ale też rakiety zapalające, powodując upiorne pożary, które okaleczają i zabijają jak napalm. TOS-1 jest często określany jako miotacz ognia i pojawia się pytanie, czy nie powinno się go zabronić" – pisze na temat tej broni Brent Eastwood, były oficer amerykańskiej armii.

Konwencja genewska zakazuje używanie broni termobarycznej wobec obiektów cywilnych. Mimo to, jak widać, Rosja i tak używa jej w Ukrainie.

Źródło: wp.tech/Twitter/Rob Lee

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d35n2se
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Redakcja Wirtualnej Polski
d35n2se
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj