Współpraca, wymiana wiedzy, edukacja, ochrona przed powodzią. Oto plan na współdziałanie z Brandenburgią
Już maju przyszłego roku instytucje z województwa lubuskiego będą mogły składać wnioski aż w czterech obszarach Programu Polska-Brandenburgia. Przybliżamy, na jakie pomysły można otrzymać dotacje.
Materiał powstał we współpracy z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej ze środków Funduszu Rozwoju Regionalnego
Program współpracy
Program Polska-Brandenburgia wspiera polsko-niemieckie partnerstwo. Po stronie polskiej program obejmuje Zielona Górę, Gorzów Wielkopolski oraz 12 powiatów województwa lubuskiego. Po niemieckiej stronie granicy to miasta Frankfurt nad Odrą i Cottbus oraz trzy powiaty Kraju Związkowego Brandenburgia.
Wnioski o dotacje mogą składać m.in. samorządy, uczelnie wyższe i jednostki badawcze, organizacje społeczne czy placówki opieki zdrowotnej. Każdy projekt musi być realizowany z partnerem z Niemiec. I każdy powinien być transgraniczny - czyli wspierać współpracę po obu stronach granicy.
Program ma cztery priorytety. W sumie na ich realizację przeznaczone jest ponad 88 mln euro.
Pomysły na projekty – transfer wiedzy i technologii
W maju 2025 r. rozpocznie się konkurs, w którym można będzie otrzymać dotacje w każdym z czterech priorytetów programu.
W pierwszym dotacje mogą uzyskać projekty współpracy uczelni wyższych, jednostek badawczych i przedsiębiorstw. Np. w obszarach ochrony zdrowia, efektywności energetycznej czy technologii wodorowych. Dotacje będą też na praktyczne zastosowanie nowych technologii przez przedsiębiorstwa, administrację publiczną czy mieszkańców regionu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Po co powstała UE? Eksperci wskazali cele Europy
Dotacje na adaptację do zmian klimatu
W drugim priorytecie projekty mogą dotyczyć przygotowania na wypadek powodzi. To np. przeciwpowodziowe plany alarmowe i zaplecze techniczne (np. sprzęt, magazyny, oprogramowanie) do ich realizacji. A także wspólne ćwiczenia służb ratunkowych oraz systemy wymiany informacji.
Pieniądze można też przeznaczyć na ochronę bioróżnorodności wraz z opracowaniem strategii w tym zakresie.
Edukacja, kultura i turystyka
Wspierana będzie nauka języka sąsiada i podnoszenie kompetencji międzykulturowych we wszystkich grupach wiekowych. Dotacje będą również na opracowanie i wprowadzenie usług doradczych i informacyjnych o regionalnym rynku pracy.
Z zakresu turystyki wspierane będą projekty artystyczne, kulturowe, dotyczące wymiany dobrych praktyk czy modernizacji ścieżek rowerowych i szlaków wodnych.
Współpraca mieszkańców i instytucji
To nabór, w którym istotna jest transgraniczna integracja samorządów i innych podmiotów w regionie. Pieniądze uzyskają projekty, które dotyczą np. rozwiązań prawno-administracyjnych na rzecz transportu publicznego, czy usług medycznych po obu stronach granicy. To również wsparcie na wymianę dobrych praktyk i transfer wiedzy z innych regionów przygranicznych. Więcej informacji jest dostępnych na stronie Programu. Na pytania z nim związane odpowiedzą także konsultanci Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich.
Materiał powstał we współpracy z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej ze środków Funduszu Rozwoju Regionalnego