PolskaWspólna polityka regionalna Grupy Wyszehradzkiej

Wspólna polityka regionalna Grupy Wyszehradzkiej

Ministrowie krajów Grupy Wyszehradzkiej
odpowiedzialni za politykę regionalną podpisali w
Warszawie deklarację o wspólnych działaniach w kształtowaniu tej
polityki przez swoje kraje. W skład Grupy wchodzą: Polska, Czechy,
Słowacja i Węgry.

15.04.2005 | aktual.: 15.04.2005 15:41

Deklaracja dotyczy m.in. wspólnych działań w obszarze rewitalizacji miast, mieszkalnictwa, współpracy terytorialnej oraz rozwoju korytarzy transportowych w układzie północ-południe.

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki i Pracy Irena Herbst, która reprezentowała stronę polską, powiedziała, że deklaracja będzie podstawą wspólnego formułowania potrzeb i negocjowania rozwiązań najbardziej adekwatnych dla państw Grupy Wyszehradzkiej podczas kształtowania polityki Unii Europejskiej.

Jak podkreślali sygnatariusze deklaracji, ponieważ kraje Grupy Wyszehradzkiej łączą podobne potrzeby, które nie zawsze są adekwatnie uwzględniane w platformach programowych i proceduralnych UE, ważne jest, aby działać razem.

Jak zaznaczyła Herbst, państwa UE weszły teraz w okres ostatecznych przesądzeń co do przyszłej perspektywy finansowej i planów strategicznych. Według niej podpisanie deklaracji świadczy o tym, że Polska, Czechy, Węgry i Słowacja są już gotowe, żeby razem prowadzić negocjacje w sferze polityki regionalnej.

Dodała, że krajom Grupy chodzi o zamieszczenie w planach Unii takich zagadnień i potrzeb z dziedziny polityki regionalnej, które mogą nie występować w krajach starej Unii, a są poważnym problemem dla nowych członków, które łączą liczne podobieństwa, wynikające ze wspólnej historii.

I tak np. pieniądze na rewitalizację miast są w Unii przeznaczone dla dużych miast (powyżej 200 tys.) - bo takie są potrzeby krajów UE - wyjaśniła Herbst. Tymczasem Polsce, Czechom, Węgrom i Słowacji chodzi o to, by można je było przeznaczać na rewitalizację i rekonstrukcję ekonomiczną wszystkich miast - także małych. W naszych krajach struktura małych miast została zniszczona przez gospodarkę socjalistyczną, to problem charakterystyczny dla naszych krajów - dodała Herbst.

Sygnatariusze deklaracji zaznaczyli też, że wśród wspólnych celów znajduje się rozwój regionów przygranicznych. Przy czym chodzi również o regiony przy granicach z państwami niebędącymi członkami Unii, m.in. z Ukrainą.

Deklaracja jest kolejnym krokiem na drodze współpracy Grupy Wyszehradzkiej w dziedzinie polityki regionalnej. Została podpisana w trakcie trzeciej już konferencji ministrów Czech, Polski, Słowacji i Węgier odpowiedzialnych za politykę regionalną. Grupa Wyszehradzka działa od 1991 roku.

Źródło artykułu:PAP
politykaczechypolska
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)