Wspólna lista opozycji. Podpiszą "pakt senacki"
We wtorek 28 lutego posłowie opozycji mają podpisać tzw. pakt senacki. Dzięki niemu w nadchodzących wyborach, w jednomandatowych okręgach do Senatu strony paktu wystawią wspólnych kandydatów.
28.02.2023 13:51
Akt potwierdzający utworzenie wspólnych, senackich list ma zostać podpisany o godzinie 14:30. - We wtorek (28 lutego - przyp. red.) podpisujemy porozumienie ramowe dotyczące zasad, w jaki sposób będziemy wybierali kandydatów w 100 okręgach wyborczych - poinformował w rozmowie z Interią poseł Dariusz Wieczorek z Lewicy.
Pakt Senacki 2.0
Wspólne listy wyborcze nie są nowym pomysłem. Rozwiązanie to sprawdziło się już podczas poprzednich wyborów parlamentarnych w 2019 roku. Opozycja postanowiła więc znów zjednoczyć się w walce o głosy wyborców. Jak dotąd postępy w obecnych negocjacjach były jednak niewielkie - zapowiadana, wspólna konferencja prasowa może więc wskazywać, że najważniejsze punkty paktu zostały wypracowane.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jeden kandydat w niewielkich okręgach
Pakt senacki ma zostać podpisany przez Platformę Obywatelską, Lewicę, PSL i Polskę 2050. To szeroki blok, na który uwagę zwracają politycy. Rzecznik PiS-u Rafał Bochenek, wątpi w trwałość porozumienia. - Wiemy, że co do Sejmu to się nie dogadali, dzisiaj się okazuje, że w Senacie już jakieś niby porozumienie jest. Zobaczymy na jak długo. Wiemy doskonale, że po stronie opozycji wszystko trzeszczy - mówi w rozmowie z portalem wnp.pl.
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie klikając TUTAJ.
Inaczej sytuację przedstawiają politycy partii, które mają tworzyć wspólne listy wyborcze. Senator Jacek Bury, który uczestniczy w rozmowach dotyczących "paktu senackiego" z ramienia Polski 2050, w rozmowie z Interią wskazuje, że wypracowany został wstępny plan. - Mamy ustalone, że podział okręgów będzie uzależniony od poparcia partii. Technicznie nie mamy przydzielonych konkretnych okręgów. Na razie mamy więc podział ilościowy, a nie jakościowy - wyjaśnia.
Jak wskazują przedstawiciele partii uczestniczących w pakcie, szczegóły dotyczące przydzielania okręgów zostaną przedstawione w kwietniu. Nadchodząca konferencja ma być potwierdzeniem, że - podobnie jak przed czterema laty - opozycja zjednoczy się w walce o mandaty senatorskie.