Współczesne oblicze opery na festiwalu w Poznaniu
Opera w gwarze poznańskiej i warsztaty, podczas których remiksowane będą utwory Moniuszki - to niektóre z wydarzeń, jakie złożą się na trwający od środy w Poznaniu festiwal Opera Know-how. W programie znalazły się też warsztaty i dyskusje o współczesnym obliczu opery.
27.08.2015 | aktual.: 27.08.2015 12:32
Organizatorzy festiwalu chcą udowodnić, że opera nie musi kojarzyć się wyłącznie ze sztuką elitarną i potrafi być bardzo bliska współczesnemu odbiorcy.
- Próbujemy przedstawić operę, w przeciwieństwie do tej tradycyjnej, jako dziedzinę dostępną dla wszystkich i taką, która potrafi wyjść w przestrzeń miasta, czy zagościć w prywatnych mieszkaniach poznaniaków - powiedział rzecznik prasowy festiwalu Marcin Kluczykowski.
- Zależy nam także, by z wybitnymi twórcami opery, jak Bogusławski czy Moniuszko, mogła zapoznać się większa grupa osób, w tym także młodzież. W tym roku właśnie z myślą o młodych ludziach odbędą się warsztaty dj-skie, w ramach których remiksowane będą utwory Stanisława Moniuszki - dodał.
Jednym z głównych wydarzeń drugiej edycji festiwalu będzie premiera spektaklu "Antreprener w kłopotach", czyli rekonstrukcja opery Domenica Cimarosy i Wojciecha Bogusławskiego, która odbędzie się 29 sierpnia w Teatrze Polskim. Jak podkreślają organizatorzy - będzie to pierwsze, od czasów samego Bogusławskiego, wystawienie tej opery. Kierownictwo muzyczne nad spektaklem objął Maksymilian Święch, natomiast za reżyserię odpowiadać będzie Zuzanna Głowacka.
- Najciekawszą moim zdaniem z odsłon opery, będzie także "Tej! Opyra kameralna w gwarze poznańskiej" Jerzego Fryderyka Wojciechowskiego, która powstała specjalnie na zamówienie festiwalu. Będzie to niezwykle poznańska opera, której libretto inspirowane twórczością Lecha Konopińskiego oraz Juliusza Kubla, stworzone i napisane zostało w gwarze poznańskiej - zaznaczył Kluczykowski.
Poza spektaklami, debatami i dyskusjami dla dorosłych m.in. o operowym dress code, czy o kobiecym spojrzeniu na operę, organizatorzy przygotowali również specjalne wydarzenia dla dzieci i całych rodzin. Jednym z nich będzie pokaz mody inspirowany strojem operowym, który poprzedzą rodzinne warsztaty szycia i projektowania strojów teatralnych.
Natomiast najmłodsi poznaniacy będą mieli okazję poznać twórczość jednego z najwybitniejszych polskich muzyków w spektaklu "Moniuszko, powiedz mi coś na uszko" w reżyserii Sylwii Maciejewskiej. Przedstawienie opierać się będzie na elementach muzyki kompozytora oraz nawiązywać do tanecznej tradycji operowej.
- Będziemy się starać dotrzeć do wszystkich, wszelkimi możliwymi sposobami i drogami, które są atrakcyjne same w sobie. My dołożymy do tego operę, żeby przekonać dzieci, młodzież i dorosłych, że opera też może się kojarzyć w sposób pozytywny i atrakcyjny, i wiązać się z ich zainteresowaniami - dodał Kluczykowski.
Główną część festiwalu, która potrwa do 30 sierpnia, poprzedziły warsztaty dla dzieci i młodzieży, które od końca lipca odbywały się w Poznaniu i Pleszewie (Wielkopolskie).
Organizatorem wydarzenia są dwa poznańskie stowarzyszenia - Młodych Animatorów Kultury oraz Inicjatywa Kulturalna "Pro Arte", których działania skierowane są m.in. na aktywizację kulturalną mieszkańców Wielkopolski oraz promocję i wspieranie inicjatyw kulturalnych, sztuki oraz edukacji.
Wydarzenie jest współfinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorządu Województwa Wielkopolskiego.