Wsparcie sektora kreatywnego i kulturalnego po pandemii
Pandemia wpłynęła również na sektor kultury, powodując odwołanie wielu spektakli i pokazów. W rezultacie twórcy musieli zmienić dotychczasowy sposób pracy, co wiązało się ze spadkiem ich przychodów i dodatkowymi kosztami. Jednak to trudne doświadczenie stało się impulsem do obecnie zachodzących zmian w kulturze.
Materiał powstał we współpracy z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej ze środków Funduszu Rozwoju Regionalnego
Kultura po pandemii
Zmiana organizacji pracy w instytucjach kultury i zróżnicowana oferta dla publiczności stały się motorem zmian. Internet okazał się medium, które zwiększyło zasięg odbioru kultury i właśnie w kierunku cyfryzacji zmierza jej rozwój. Pieniądze na realizację tego celu, niemal 130 mln zł, znalazły się w Krajowym Planie Odbudowy.
Na koniec czerwca 2024 r. rozpoczął się konkurs na projekty w Programie wspierania działalności podmiotów sektora kultury i przemysłów kreatywnych na rzecz stymulowania ich rozwoju. W jednym terminie przyjmowano wnioski na granty dla instytucji kultury, jak i na stypendia dla indywidualnych artystów. Nabór zakończył się 15 lipca. Zainteresowanie konkursem KPO okazało się ogromne, złożono łącznie ponad 4 tys. projektów kulturalnych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak zmieniły się drogi w Polsce? Kierowcy szczerze o ostatnich 20 latach
Wirtualne wydarzenia kulturalne
Granty z KPO można wydać na masowe przedsięwzięcia kulturalne prezentujące każdą formę sztuki. Ważne, żeby nie były to tylko imprezy stacjonarne. W tym przypadku to Internet ma być nośnikiem rozpowszechnienia dzieła sztuki. Teatry, biblioteki, ośrodki kultury, czy muzea - ponad 1,5 tys. instytucji otrzymało wsparcie z KPO.
Wśród przedsięwzięć znalazły się m.in.: festiwale, wystawy, spektakle i instalacje artystyczne.
Stypendia artystyczne KPO
533 artystów otrzymało sześciomiesięczne stypendia z KPO. Dzięki nim artyści mogą szkolić się w nowych technologiach albo pobierać nauki u swoich mistrzów. Najwięcej twórców było z dziedziny teatru, sztuk wizualnych i muzyki.
Organizator - Narodowy Instytut Tańca i Muzyki, zapowiada, że kolejny konkurs odbędzie się na przełomie 2024/2025 r.
Materiał powstał we współpracy z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej ze środków Funduszu Rozwoju Regionalnego