Trwa ładowanie...
d1mr5ez

"WSJ" krytykuje politykę gospodarczą Leszka Millera

Dziennik Wall Street Journal zarzucił rządowi Leszka Millera wstrzymanie prywatyzacji, zwłaszcza PZU SA, dokapitalizowanie upadających przedsiębiorstw akcjami dochodowych spółek SP i zaangażowanie się w konflikt z NBP.

d1mr5ez
d1mr5ez

W środowym komentarzu redakcyjnym dziennik "WSJ" napisał, że Leszek Miller, mimo że objął władzę obdarzony silnym mandatem wyborców, sprawia wrażenie polityka, który traci pewność siebie i nie wie, dokąd zmierza.

Najpoważniejszy zarzut dziennika dotyczy konfliktu rządu z NBP na tle polityki kursowej i nowelizacji ustawy o banku centralnym.

W ostatni czwartek w Sejmie zaczęły się prace nad dwoma projektami zmian w ustawie o Narodowym Banku Polskim rządowym i poselskim, autorstwa PSL-UP.

Projekt rządowy ma na celu dostosowanie polskich przepisów do prawa Unii Europejskiej, a projekt PSL i UP zakłada poszerzenie składu Rady Polityki Pieniężnej o sześć osób, wybieranych po dwóch przez Sejm, Senat i prezydenta, oraz rozszerzenie dotychczasowych obowiązków Rady Polityki Pieniężnej o wspieranie wzrostu gospodarczego oraz walkę z bezrobociem.

d1mr5ez

Dziennik nie wyklucza, że projekt nowelizacji ustawy o NBP może być ze strony rządu "blefem" i że nie idzie mu o przegłosowanie poprawek, lecz przede wszystkim o wywarcie politycznej presji na RPP, aby skłonić ją do obniżki stóp procentowych.

W środę Rada Polityki Pieniężnej obniżyła wszystkie stopy procentowe o 50 punktów bazowych.

Sam jednak fakt powtarzających się ataków na NBP jest - według "WSJ" - bezpośrednim atakiem na niezależność banku centralnego. Prowadzi to dziennik do dwóch konkluzji, które nazywa niepokojącymi.

Po pierwsze, rząd wierzy w to, że drukowanie pieniędzy rozwiąże poważne gospodarcze problemy. A po drugie, rząd nie wierzy w to, że silne instytucje, takie jak niezależny bank centralny, są najlepszymi gwarantami przyszłej pomyślności i stabilizacji.

Gazeta sugeruje rządowi, aby głębiej deregulował rynek pracy, reformując kodeks pracy, zajął się systemem podatkowym i zmniejszeniem uciążliwości dla nowozakładanych firm, czyli żeby podjął działania związane z budowaniem podstaw zdrowej gospodarki. (ej)

d1mr5ez
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1mr5ez
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj