RELACJA ZAKOŃCZONA

Putin przemówił. To rozwścieczyło Ukraińców [RELACJA NA ŻYWO]

Putin przemówił. To rozwścieczyło Ukraińców [RELACJA NA ŻYWO]
Putin przemówił. To rozwścieczyło Ukraińców [RELACJA NA ŻYWO]
Źródło zdjęć: © PAP | PAP

09.12.2022 | aktual.: 10.12.2022 16:57

Sobota to 290. dzień inwazji. W Rosji wyemitowano wystąpienie Władimira Putina, które zdenerwowało Antona Geraszczenkę, doradcę ministra spraw wewnętrznych Ukrainy. Prezydent Federacji Rosyjskiej z triumfem ogłaszał, że Morze Azowskie stało się właśnie integralną częścią Rosji, a siebie z wyraźnym zadowoleniem porównywał do Piotra I. - Myślę, że to on doprowadzi do ostatecznego upadku Rosji - kwituje Geraszczenko. Z kolei ukraińska policja poinformowała dzisiaj, że od 24 lutego 2022 roku odnotowała 47 tys. rosyjskich zbrodni wojennych na terenie Ukrainy. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.

Najważniejsze informacje
Relacja zakończona

Dziękujemy za śledzenie sobotniej relacji Wirtualnej Polski. Aktualna relacja dostępna jest tutaj.

W Helsinkach spalono flagę Rosji. Moskwa żąda ukarania sprawców, ale w Finlandii karze się tylko za znieważenie własnej flagi. 

Część kongresmenów obawia się, że ostatnie dostawy amerykańskiej broni dla Ukrainy, obejmujące przede wszystkim amunicję artyleryjską, broń obrony przeciwlotniczej i zimowe wyposażenie żołnierzy, nie wystarczą, by pomóc Ukraińcom wygrać wojnę, są bowiem najmniejsze od początku wojny.

Kongres USA naciska na Pentagon, by nakłonić go do zmiany przepisów dotyczących obowiązkowych rezerw amunicji na wypadek potencjalnych konfliktów, ponieważ spowalniają one dostawy wojskowe dla Ukrainy - pisze amerykański magazyn "Foreign Policy", powołując się na źródła w Kongresie.

- Musimy zrozumieć: nawet jeśli nie ma masowych ataków rakietowych, nie oznacza to, że nie ma problemów. Niemal codziennie w różnych regionach dochodzi do ostrzałów, ataków rakietowych, ataków dronów - mówił w dzisiejszym wystąpieniu prezydent Zełenski.

Awaryjne lądowanie rosyjskiego samolotu szturmowego Su-25.

Tak wyglądał dzisiejszy dzień w Ukrainie. 

Według fińskiego prawa w kraju karalne jest tylko znieważenie flagi Finlandii.

Rosyjskie ministerstwo spraw zagranicznych poinformowało, że podjęte zostały "kroki dyplomatyczne" zobowiązujące fińskie władze do "pociągnięcia sprawców do odpowiedzialności" i zapobieżenia w przyszłości "podobnym ekstremistycznym aktom".

Według relacji fińskiego radia Yle, 6 grudnia, w dniu narodowego święta niepodległości, w trakcie tradycyjnego wieczornego marszu z pochodniami skrajnie prawicowego stowarzyszenia "612", grupa kilku osób podpaliła rosyjską flagę. Do incydentu doszło przed bramą stołecznego cmentarza. Patrol helsińskiej policji wzywał do zaprzestania tej czynności. Później przebieg obchodów święta niepodległości na ulicach stolicy Helsinek funkcjonariusze uznali za "wyjątkowo spokojny".

Na ulicach Helsinek podczas obchodów fińskiego święta niepodległości spalono rosyjską flagę. Rosyjskie służby dyplomatyczne zażądały w sobotę ukarania winnych, ale w Finlandii karze podlega tylko znieważenie własnej flagi.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w swoim wieczornym wystąpieniu poinformował, że w następstwie uderzenia irańskich dronów w Odessie ponad 1,5 miliona mieszkańców miasta jest bez prądu. 

Nagranie z Melitopola. 

W Melitopolu pali się kościół, który został zajęty przez rosyjskich najeźdźców - podał mer miasta. 

Mapa przedstawiająca miejsca, gdzie miało uderzyć ukraińskie wojsko na Krymie. 

Zdjęcia z Melitopola, gdzie miało dojść do dziesięciu uderzeń ukraińskiego wojska. 

Pojawiają się też informacje o zdarzeniu, do którego miało dojść na lotnisku w pobliżu Sewastopola. Chodzi o rosyjską bazę wojskową Belbek, gdzie stacjonują samoloty Su-27, Su-30 czy Su-35.

Rosjanie ogłosili alarm lotniczy na okupowanym Krymie.

Trenowani w bazie wojskowej w Toledo, w środkowej Hiszpanii, obywatele Ukrainy są cywilami szkolonymi do walki z rosyjską inwazją, podało ministerstwo obrony w Madrycie, precyzując, że osoby te mieszkały wcześniej na obszarach objętych działaniami wojennymi.