Wrocławskie wątki na festiwalu w Gdyni. Wiadomo, kto zakwalifikował się do konkursu
O Złote Lwy walczyć będzie w grudniu kilka filmowych produkcji, które ujrzały światło dzienne w lokalnych plenerach. Stolicę Dolnego Śląska na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni reprezentować będzie "Żużel" Doroty Kędzierzawskiej, "Maria nie żyje" Martyny Majewskiej" oraz "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy" Jana Holoubka.
21.10.2020 16:36
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Ten ostatni film to opowieść o dramacie dwóch rodzin, związanym ze zbrodnią miłoszycką. Okrutną śmiercią zginęła 15-letnia Małgosia, a za jej śmierć winę poniósł młody człowiek, który po okazał się niewinny. W więzieniu odsiedział 18 lat z wymierzonych mu 25. Dwa lata temu został uniewinniony prawomocnym wyrokiem, wyszedł na wolność i próbuje poukładać sobie życie po tej traumie. Filmowa historia, wyreżyserowana przez Jana Holoubka, w realu toczy się dalej - sąd wydał nowe wyroki, sprawiedliwość dosięgnęła też prokuratora, który zamknął oczy na niespójność dowodów, mających potwierdzać winę Tomasza Komendy.
"25 lat niewinności..." będzie jednym z czternastu polskich filmów fabularnych w konkursie głównym. Tytuły wskazane zostały przez dyrektora festiwalu. W tym zestawie znajdzie się też "Żużel", film w reżyserii Doroty Kędzierzawskiej, do którego spektakularne sceny na żużlowym torze kręcono w Studiu Filmowym im. Zbyszka Cybulskiego we wrocławskim Centrum Technologii Audiowizualnych, czyli w dawnej Wytwórni Filmów Fabularnych.
Wrocławskie wątki na festiwalu w Gdyni. Wiadomo, kto zakwalifikował się do konkursu
Oprócz tej czternastki, z której niewiele filmów - oprócz wspomnianych 25 lat… i Sali samobójców. Hejtera zdołało zaistnieć w świadomości polskiego widza z uwagi na niesprzyjający premierom kinowym czas, o nagrody i wyróżnienia walczyć będą także filmy krótkometrażowe i niskobudżetowe.
Wśród nich znalazła się "Maria nie żyje" wrocławskiej reżyserki Martyny Majewskiej. Jej film uznany został za najlepszy debiut na tegorocznym Młodzi i Film w Koszalinie. Produkcja jest oparta na opowiadaniu Weroniki Murek. W obsadzie Małgorzata Gorol w roli głównej oraz Helena Sujecka i Cezary Studniak.
W konkursie filmów mikrobudżetowych startować będą dwa "nasze" filmy - "Ćmy" Piotra Stasika, wyprodukowany przez Pawła Kosunia i "Bóg Internetów" w reżyserii Joanny Satanowskiej.
Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni zaplanowany jest na początek grudnia. Prawdopodobnie nie będzie można zorganizować go w postaci znanej z poprzedniej edycji - nic nie wskazuje na to, by do tego czasu możliwe było zniesienie sanitarnych restrykcji związanych z pandemią.