PolskaWrocławskie uczelnie kuszą maturzystów nowymi kierunkami i nowatorskim systemem studiów

Wrocławskie uczelnie kuszą maturzystów nowymi kierunkami i nowatorskim systemem studiów

Zbliżają się egzaminy maturalne, a wrocławskie uczelnie kuszą abiturientów ofertą dydaktyczną. Na Uniwersytecie Wrocławskim otwartych zostanie od października dziewięć nowych kierunków, a Politechnika planuje wprowadzić tzw. studia dualne.

Wrocławskie uczelnie kuszą maturzystów nowymi kierunkami i nowatorskim systemem studiów
Źródło zdjęć: © Facebook / Oficjalna Strona Uniwersytetu Wrocławskiego

Od nowego roku akademickiego na Uniwersytecie Wrocławskim otwartych zostanie dziewięć nowych kierunków studiów, w tym dwa inżynierskie. Łącznie będzie mogło studiować na nich około 900 studentów. Są wśród nich zarówno studia pierwszego stopnia, jak i magisterskie.

- Studenci w rekrutacji letniej będą mogli wybrać nowe trzyipółletnie studia na dwóch kierunkach inżynierskich - Informatyce stosowanej i systemach pomiarowych oraz Inżynierii geologicznej - mówi Bogumił Dudczenko z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Pierwszy z nowych kierunków inżynierskich powstanie na Wydziale Fizyki i Astronomii i jest pewnego rodzaju wyjściem naprzeciw oczekiwaniom pracodawców poprzez uzupełnienie klasycznej informatyki nauką o podstawach elektroniki oraz metodologiach prowadzenia pomiarów fizycznych. Absolwenci będą kompetentni w analizie, projektowaniu i tworzeniu systemów pomiarowych i kontrolnych. Uniwersytet przewiduje na informatyce stosowanej i systemach pomiarowych 60 miejsc, a pod uwagę przy rekrutacji będą brane wyniki matur przede wszystkim z matematyki, informatyki oraz fizyki.

Obserwacje rynku pracy i zapotrzebowania na konkretnych fachowców skłoniły do stworzenia kierunku inżynieria geologicznych Wydział Nauk o Ziemi wrocławskiego uniwersytetu. Studenci, którzy ukończą te studia, będą mogli liczyć na zatrudnienie w przedsiębiorstwach geologicznych, górniczych, geofizycznych, a także w stosownych urzędach administracji publicznej. W pierwszym roku funkcjonowania kierunku przyjętych ma zostać 85 chętnych.

Ponadto, Uniwersytet wprowadza również cztery nowe kierunki studiów licencjackich – biologia człowieka, chemia medyczna, chemia i toksykologia sądowa oraz zarządzanie projektami społecznymi. Chemia i toksykologia sądowa realizowana jest we współpracy z wrocławskim Uniwersytetem Medycznym i ma pozwolić na szkolenie biegłych sądowych, jak podkreśla uczelnia, przygotowanych na wyzwania stojące współcześnie przed tego rodzaju specjalistami. Na chętnych czeka 49 miejsc, a pod uwagę będą brane wyniki egzaminów z chemii, matematyki, biologii, fizyki oraz informatyki.

Na Uniwersytecie Wrocławskim powstaną również trzy kierunki studiów magisterskich – polski system prawny, zarządzanie bezpieczeństwem państwa oraz international and european law. Pierwszy z nich będzie 2,5-letni i realizowany tylko w trybie niestacjonarnym – jego absolwenci będą specjalistami w dziedzinie prawa, lecz nie będą sensu stricte prawnikami. Do wyboru podczas studiów będą mieli trzy specjalności – cywilnoprawną, karnoprawną i publicznoprawną. International and european law to płatne studia w języku angielskim i pozwalają na uzyskanie dyplomu uznawanego w środowisku międzynarodowym.

Tymczasem Politechnika Wrocławska szykuje studia dualne. Co to oznacza? – Program takich studiów będzie dostępny na razie tylko dla kierunku mechanika i budowa maszyn. Od drugiego roku studenci będą łączyć zajęcia teoretyczne na uczelni z zajęciami praktycznymi w przedsiębiorstwie – dowiadujemy się w biurze prasowym uczelni. Zajęcia praktyczne zapewnia jedna ze spółek należących do koncernu Volkswagen, a ich przebieg i uzyskana wiedza ma zostać uwzględniona również w pracy inżynierskiej studenta mechaniki i budowy maszyn.

Politechnika podkreśla, że tego rodzaju system studiów to w Polsce wciąż rozwiązanie pionierskie. Ponadto, studenci realizujący studia dualne będą mieli możliwość zdania specjalnego, dodatkowego egzaminu organizowanego przez polsko-niemiecką Izbę Przemysłowo-Handlową

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

Źródło artykułu:WP Wiadomości
wrocławstudiauniwersytet
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)