RegionalneWrocławWybory prezydenckie 2020. Efekt koronawirusa. We Wrocławiu brakuje chętnych do komisji wyborczych

Wybory prezydenckie 2020. Efekt koronawirusa. We Wrocławiu brakuje chętnych do komisji wyborczych

Wybory 2020. Komisarz Wyborczy powołał ponad 130 obwodowych komisji, które na terenie Wrocławia i pobliskich gmin miałyby przeprowadzić wybory prezydenckie w maju 2020 roku. We Wrocławiu udało się znaleźć obsadę 100 lokali wyborczych. To zdecydowanie za mało.

Wybory prezydenckie 2020. Efekt koronawirusa. We Wrocławiu brakuje chętnych do komisji wyborczych
Źródło zdjęć: © Agencja Gazeta | Patryk Ogorzalek
Łukasz Kuczera

Prezydent Jacek Sutryk od kilku tygodni konsekwentnie powtarza, że nie wyobraża sobie organizowania wyborów prezydenckich w maju ze względu na trwającą pandemię koronawirusa i ryzyko rozprzestrzeniania się choroby. Innego zdania są jednak rząd oraz minister zdrowia.

Koronawirus. Wybory 2020. Brakuje chętnych do liczenia głosów

W ostatni poniedziałek powołano do życia Obwodowe Komisje Wyborcze, które miałyby za zadanie przeprowadzenie wyborów i liczenie wyników w lokalach. W pierwszej kolejności swoich kandydatów mogły wskazać komitety wyborcze, ale nie wszystkie skorzystały z przysługującego im prawa.

Z pisma Komisarza Wyborczego wynika, że najwięcej kandydatów do komisji zgłosił komitet wyborczy Andrzeja Dudy. Często przewijają się też nazwiska członków zgłoszonych przez komitety Roberta Biedronia czy Krzysztofa Bosaka.

Wybory 2020. Koronawirus utrudnia przeprowadzenie głosowania

We Wrocławiu chętnych do pracy w komisjach udało się znaleźć w 100 lokalach wyborczych. Tymczasem miejsc, w których głosują wrocławianie jest ponad trzy razy więcej. Dlatego prezydent Jacek Sutryk we wtorek jeszcze raz zaapelował, by przełożyć wybory.

Prezydent Wrocławia jest orędownikiem pomysłu wprowadzenia w Polsce stanu klęski żywiołowej, co automatycznie przełożyłoby w czasie wybory prezydenckie.

Rządząca Polską Zjednoczona Prawica utrzymuje, że rozwiązaniem w tej sytuacji mają być wybory korespondencyjne. Za ich przeprowadzenie odpowiedzialna byłaby Poczta Polska. Jednak zdaniem Sutryka, wybory powinny być "powszechne, równe, bezpośrednie i tajne".

- Te fundamentalne zasady są zapisane w konstytucji i w przypadku wyborów korespondencyjnych nie będą zachowane - stwierdził Sutryk.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
wrocławwyborywybory 2020

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)