Trwa ładowanie...

Wybory prezydenckie 2020. Alert RCB wysłany na telefony. Czy to złamanie ciszy wyborczej?

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa poprzez alert na telefony ma informować o silnym wietrze, burzach z gradem czy ulewach. W sobotę alert RCB został wysłany, by przypomnieć, że 12 lipca odbywają się wybory 2020. Czy to złamanie ciszy wyborczej?

Wybory prezydenckie 2020. Alert RCB wysłany na telefony. Czy to złamanie ciszy wyborczej?Źródło: PAP
d43p6vx
d43p6vx

"II tura wyborów prezydenckich w niedzielę 12.07. Osoby 60+, kobiety w ciąży oraz osoby niepełnosprawne będą mogły głosować w komisjach wyborczych bez kolejki" - wiadomości takiej treści otrzymali w sobotę Polacy.

Wielu z nich przeżyło konsternację, gdy na swoim telefonie zobaczyło komunikat, którego nadawcą jest Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Zwykle alert RCB wykorzystywany jest po to, by ostrzegać Polaków przed wichurami, burzami z gradem czy silnymi ulewami. Czy w tym przypadku doszło do złamania ciszy wyborczej?

Wybory prezydenckie 2020. Alert RCB wysłany na telefony. Czy to złamanie ciszy wyborczej?

Już w okresie pandemii koronawirusa wykorzystywano alert RCB, by przypominać Polakom o kolejnych obostrzeniach i wprowadzanych nakazach, chociażby konieczności zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej.

ZOBACZ WIDEO: Wrocław. Na oczach policjantów wyrywał barierki. Został zatrzymany

Wysłanie komunikatu na temat wybory 2020 nie jest w tym przypadku złamaniem ciszy wyborczej, bo nie mamy do czynienia z agitacją wyborczą i nakłanianiem do głosowania na jednego z kandydatów RP. Skąd jednak pomysł, by Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozsyłało takie sms-y?

d43p6vx

Jak się okazuje, to Państwowa Komisja Wyborcza miała się zwrócić z apelem do organów władzy i administracji publicznej o tym, by jak najszybciej rozpowszechnić informację o nowych przepisach dotyczących głosowania, które zaplanowano na 12 lipca.

Wybory 2020 rozstrzygają się bowiem w okresie letnim i ze względu na wysokie temperatury i kolejki w lokalach wyborczych może dojść do zasłabnięć osób starszych. Dlatego też Ministerstwo Zdrowia wydało rozporządzenie, które ma zapewnić pierwszeństwo obsługi w lokalach wyborczych wybranym grupom.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

d43p6vx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d43p6vx
Więcej tematów