Wrocław. Trwa akcja "Zmień piec". Do kiedy i w jakich kominkach możemy palić?
Wymiana pieca na nowy to już nie tylko kwestia wygody czy dbania o środowisko, ale także spełniania norm ujętych w przepisach ustawy antysmugowej, obowiązującej na terenie Wrocławia od 2018 roku. Organizatorzy akcji "Zmień piec" przypominają, do kiedy i w jakich kominkach możemy palić.
22.11.2020 | aktual.: 02.03.2022 13:19
Od 1 lipca 2018 roku, a więc od wejścia uchwały antysmogowej, mieszkańcy Wrocławia mają zakaz stosowania m.in. węgla brunatnego, mułów węglowych czy węgla kamiennego w postaci miału. Nowo montowane piece w większości przypadków mogą spalać jedynie paliwa takie jak gaz lub lekki olej opałowy.
Wrocław. Trwa akcja "Zmień piec". Do kiedy i w jakich kominkach możemy palić?
Kolejne restrykcje wejdą w życie kolejno w 2024 oraz w 2028 roku. Jako pierwsze z użytku wyłączone zostaną piece 1. oraz 2. klasy a także pozaklasowe (typu "koza", piece kaflowe). Cztery lata później pojawi się zakaz używania kotłów 3., 4. oraz 5. klasy.
Od 1 lipca 2028 roku legalne pozostaną tylko piece spełniające wymagania ekoprojektu. - Wyjątkiem są miejsca, gdzie nie można doprowadzić sieci ciepłowniczej lub gazowej, musi to jednak potwierdzić operator sieci. W takiej sytuacji będziemy mogli korzystać z pieca na paliwa stałe pod warunkiem, że piec spełnia wymagania ekoprojektu. Jeżeli dostęp do sieci ciepłowniczej lub gazowej się pojawi - piec trzeba będzie zlikwidować - wyjaśnia Anita Luda, wrocławski doradca energetyczny.
Koronawirus. Liczba zgonów rośnie. Dr Grzesiowski: "Jesteśmy u kresu wytrzymałości"
Restrykcje objęły również kominki rekreacyjne. Od 1 lipca 2018 roku wszystkie istniejące kominki rekreacyjne, które nie są podstawowym źródłem ciepła w lokalu i nie rozprowadzają ciepła, muszą spełniać wymagania ekoprojektu.
- Żeby spełniały one normy emisji można doposażyć je w tak zwany elektrofiltr, czyli urządzenie redukujące emisję pyłu - podkreśla Michał Brożyna, wrocławski doradca energetyczny.
Szczegółowe informacje na temat wymian pieców oraz podstaw ustawy antysmogowej znaleźć można na stronie zmienpiec.pl.