Wrocław. Tajemnicza kobieta odnaleziona. Zagadka z fotografii rozwiązana
Muzeum Architektury we Wrocławiu bardzo szybko rozwiązało zagadkę kobiety z fotografii wykonanej przez Chrisa Niedenthala w roku 1982. Słynny fotograf uwiecznił ją na wrocławskim Manhattanie - na balkonie popularnych "sedesowców". Po latach wiadomo, kim jest i gdzie żyje bohaterka zdjęcia.
Przed kilkoma dniami Muzeum Architektury we Wrocławiu poprosiło mieszkańców o pomoc w rozwiązaniu nietypowej zagadki. Zarządcy miejskiej placówki postanowili ustalić tożsamość kobiety, którą fotograf Chris Niedenthal uwiecznił na swoim kultowym zdjęciu z 1982 roku.
Jak się okazało, po raz kolejny internet nie zawiódł. W niedzielę Muzeum Architektury pochwaliło się radosną wiadomością. "Wiedzieliśmy, że internet i media mają ogromną moc, ale szybkość, z jaką dzięki Wam rozwikłaliśmy tę zagadkę zaskoczyła nas totalnie!" - ogłosiło muzeum.
Wrocław. Tajemnicza kobieta odnaleziona. Zagadka z fotografii rozwiązana
Już trzy godziny po pierwszej publikacji muzeum zyskało dość wiarygodne informacje na temat kobiety ze zdjęcia Chrisa Niedenthala. Jako że pojawiły się też inne tropy, to placówka postanowiła je zweryfikować.
"Kobieta na balkonie wieżowca numer 8 na wrocławskim Manhattanie mieszka dziś w Kłodzku i jest dentystką. Latem 1982 roku była tuż po maturze i właśnie przygotowywała się do egzaminów wstępnych na Akademię Medyczną" - poinformowało muzeum na swoim Facebooku.
Tajemnicza kobieta mieszkała wówczas w mieszkaniu numer 12, na drugim piętrze. Lokum zajmowała wraz z koleżanką. Tamten dzień pamięta jako wyjątkowo upalny. "Wyszła na balkon, by chwilę odpocząć od nauki i zaczerpnąć świeżego powietrza. Na balkonie 9. piętra, w bloku naprzeciw, stał właśnie Chris Niedenthal" - tak opisało tamtą chwilę wrocławskie muzeum.
Wrocław. Kim jest tajemnicza kobieta?
Bohaterką zdjęcia jest Aneta Dienstag-Mroczkowska. Jak się okazało, nawet nie była ona świadoma tego, że jest poszukiwana przez muzeum. - Dowiedziałam się zupełnie przypadkowo. Byłam akurat na spacerze. Zadzwoniła córka z pytaniem, czy poznaję to zdjęcie. Odpowiedziałam, że tak. "To szuka cię pół Polski" - powiedziała kobieta w rozmowie z Polsat News.
Po latach z kobietą porozmawiał nawet Chris Niedenthal, który uwiecznił ją na pamiętnej fotografii. - Fotografia architektury to szary beton i martwe zdjęcie. Marzyłem, żeby ktoś wreszcie wyszedł na ten balkon i właśnie pani wyszła - stwierdził Niedenthal podczas rozmowy w Polsat News.
Niedenthal zwrócił uwagę na to, że w tamtym okresie wszystkie bloki w Polsce były "identyczne i brzydkie". Natomiast wrocławski Manhattan, ze względu na unikatowy projekt "sedesowców", wyróżniał się pozytywnie.
Fotograf po latach nie pamięta jednak miejsca, z którego wykonał zdjęcie. Kojarzy jedynie, że został wpuszczony do jednego z mieszkań w tym celu.
źródło: Muzeum Architektury, Polsat News