Wrocław. Student politechniki wyróżniony w USA. Mały krok człowieka, wielki dla energii
Andrzej Kaczmarek został wyróżniony przez jury oceniające projekty nowoczesnej zero-energetycznej biblioteki dla jednego z miast Kalifornii. Zaproponował m.in. pozyskiwanie energii z ruchu osób poruszających się w budynku.
Bibliotek a w San Benito w Kalifornii jest bardzo popularna. Można tam nie tylko czytać książki i je wypożyczać, ale także wyrobić wiele rodzajów dokumentów, korzystać z internetu. Wystarczy odnotować, że w ubiegłym roku odbyło się w niej aż 900 rozmaitych wydarzeń. Dlatego stała się zbyt ciasna i ma być wybudowany nowy obiekt.
Do Kalifornii nadesłano na konkurs architektoniczny aż 150 prac. Autorzy (często grupy architektoniczne) mieli zaproponować nie tylko ciekawą, wpasowującą się w otoczenie bryłę, ale także takie rozwiązania, które sprawią, że obiekt będzie wytwarzał tyle energii ze źródeł odnawialnych rocznie ile w tym okresie zużywa.
Dla portalu Politechniki wrocławskiej Andrzej Kaczmarek mówi: "Ze względu na sejsmiczny charakter tego obszaru zaproponowałem także odizolowanie biblioteki od podłoża za pomocą amortyzatorów sejsmicznych. Trzęsienia ziemi i przesunięcia okolicznych ulic były też dla mnie inspiracją dla formy budynku, która poprzez płynną zmianę kształtu tworzy strefę wejściową i system tarasów".
Student zaproponował pozyskiwanie energii słonecznej - żyletkowa elewacja ustawia się tak wobec słońca, żeby maksymalizować pobór światła. Wielką nowością było zaproponowanie przez wrocławianina specjalnych, polimerowych płyt chodnikowych, które pozwalają czerpać energię kinetyczną ludzkich kroków przetworzyć na elektryczną.
W konkursie brały udział profesjonalne zespoły oraz studenci. Właśnie w tej drugiej kategorii Polak został wyróżniony (więcej TUTAJ)