Wrocław. Studenci Politechniki Wrocławskiej zbudowali łódź solarną. Jest już po pierwszych testach
Studenci Politechniki Wrocławskiej stworzyli łódź napędzaną energią słoneczną. Projekt jest już po pierwszych testach. Podczas rejsu po Odrze młodzi konstruktorzy sprawdzili m.in. jej zwrotność oraz prędkość maksymalną.
Studenci Politechniki Wrocławskiej nie od dziś wykazują się kreatywnością, pomysłowością i sporymi umiejętnościami. Tym razem stworzyli łódź napędzaną energią słoneczną. Projekt jest już po pierwszych testach, które odbyły się na Odrze. Studenci chcą, by ich realizacja wystartowała w międzynarodowych zawodach łodzi solarnych.
Wrocław. Studenci Politechniki Wrocławskiej zbudowali łódź solarną. Jest już po pierwszych testach
Łódź stworzona przez przedstawicieli PWr ma prawie 6 m długości i 1,6 m szerokości. Jest wyposażona w dziewięć paneli fotowoltaicznych o łącznej powierzchni 6 mkw. i pakiet akumulatorów litowo-fosfatowo- żelazowych (LiFePO4), które zasilają silnik napędowy o mocy 4,5 kW - co odpowiada dwóm czajnikom elektrycznym. Łódź będzie w stanie osiągnąć prędkość 30 km/h, a docelowo, dzięki specjalnym płatom nośnym montowanym pod kadłubem, będzie gwarantowała efekt lotu.
Studenci podczas pierwszego rejsu po Odrze sprawdzali m.in. zwrotność obiektu oraz jego prędkość maksymalną. Testowali także szczelność łodzi oraz to, jak silnik współgra z kadłubem.
Wakacje bez maseczek? Ekspert wskazuje na istotny czynnik
- Wiemy już, że konieczne są m.in. poprawki w systemie komunikacji. Potrzebujemy też specjalnego wózka do wodowania łodzi. Ze względu na dostępną infrastrukturę i duże gabaryty łodzi jej zwodowanie oraz wyciągnięcie z wody okazały się dość problematyczne. Ale z samych testów jesteśmy zadowoleni. Teraz czeka nas znowu trochę pracy przy wprowadzaniu poprawek - mówi Dominika Dewor, prezes koła PWr Solar Boat Team, którą cytuje wroclaw.pl.
Wrocławscy studenci chcą, aby ich konstrukcja wzięła udział w międzynarodowych zawodach łodzi solarnych, które rozgrywane są co roku m.in. w USA oraz w Holandii.