Wrocław. Prof. Alicja Chybicka kończy misję w Przylądku Nadziei. Wybrano nowego szefa kliniki
Począwszy od 1 października 2021 roku prof. Alicja Chybicka przestanie pełnić funkcję kierownika Kliniki Transplantologii Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej USK we Wrocławiu. Nowym szefem placówki potocznej zwanej Przylądkiem Nadziei został wieloletni współpracownik prof. Chybickiej - prof. Krzysztof Kałwak.
Prof. Alicja Chybicka przez 46 lat pracowała w klinice onkologii dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu, a od 21 lat była jej szefową.
- W tym czasie medycyna zrobiła olbrzymie postępy. Kiedy zaczynałam pracę, wyleczalność dzieci chorych na białaczkę była na poziomie 15 proc. Dzisiaj udaje nam się wyleczyć 85 proc. chorych - powiedziała lekarka w rozmowie z Radiem Wrocław.
Wrocław. Prof. Alicja Chybicka kończy misję w Przylądku Nadziei. Wybrano nowego szefa kliniki
Prof. Alicja Chybicka zapracowała na status jednej z najbardziej rozpoznawalnych wrocławianek. Od lat wykazywała się bowiem nie tylko w kwestii leczenia małych pacjentów, ale też niejednokrotnie podejmowała interwencje u władz rządowych, m.in. ws. refundacji leków, wsparcia diagnostyki i leczenia dzieci z chorobami nowotworowymi.
Zero tolerancji dla antyszczepionkowych hejterów. Prokuratura będzie wszczynać postępowania
To właśnie prof. Alicja Chybicka doprowadziła do budowy Przylądka Nadziei we Wrocławiu - specjalistycznego ośrodka, w którym na pomoc mogą liczyć dzieci walczące z nowotworami.
Prof. Chybicka zapewniła, że nie żegna się z Przylądkiem Nadziei definitywnie. Nadal będzie pomagać ośrodkowi, ale nie będzie kierować kliniką. Swoją decyzję tłumaczy wiekiem - w maju skończyła 70 lat.
O stanowisko kierownika Przylądka Nadziei w specjalnie ogłoszonym konkursie ubiegali się zastępcy prof. Chybickiej - prof. Bernadeta Kazanowska i prof. Krzysztof Kałwak. Uznanie komisji konkursowej zdobył prof. Kałwak. Jego nominację na stanowisko podpisał już rektor Uniwersytetu Medycznego.