RegionalneWrocławWrocław. Policja na ratunek. Helikopter przetransportował serce do przeszczepu

Wrocław. Policja na ratunek. Helikopter przetransportował serce do przeszczepu

Po raz kolejny policyjny Black Hawk uratował ludzkie życie. Policjanci przetransportowali serce do przeszczepu z północnego Mazowsza do Wrocławia. Dzięki zaangażowaniu lekarzy, pielęgniarek i funkcjonariuszy wszystko zakończyło się szczęśliwie.

Wrocław. Policja na ratunek. Helikopter przetransportował serce do przeszczepu
Wrocław. Policja na ratunek. Helikopter przetransportował serce do przeszczepu
Źródło zdjęć: © Policja
Katarzyna Łapczyńska

18.09.2021 08:32

Policyjny Black Hawk po raz kolejny okazał się kluczowy w ratowaniu ludzkiego życia. Przetransportował on serce do przeszczepu. Organ uratował życie jednego z potrzebujących pacjentów. 

Wrocław. Policja na ratunek. Helikopter przetransportował serce do przeszczepu

Załoga śmigłowca liczyła 4 policjantów. - Ponieważ w takich sytuacjach czas jest na wagę złota, podobnie jak to było w poprzednich lotach z sercem, wszystko zostało bardzo dokładnie zaplanowane i skoordynowane. Około 17.30 wylądowaliśmy w pobliżu jednego ze szpitali na północy Mazowsza. Dosłownie kilkanaście minut później otrzymaliśmy sygnał, że zespół transplantacyjny i serce do przeszczepu jest gotowe do transportu - mówi mł. insp. pil. Marcin Marcinkowski, który sterował maszyną. 

W przypadku transportu serca liczy się każda minuta, medycy mają bowiem 4 godziny, by wszczepić organ biorcy. Na transport przewidziane jest maksymalnie 2,5 godziny. Droga z północnego Mazowsza do Wrocławia liczy ok. 350 km, co oznacza, że dotarcie transportem kołowym byłoby niemożliwe.

Kaczyński o Dudzie. Rzecznik PO zareagował śmiechem. Bezlitosny komentarz

- Dlatego do tego zadania ponownie wybrany był śmigłowiec wielozadaniowy Black Hawk S-70i. Ten śmigłowiec zaopatrzony w dodatkowy zbiornik paliwa pozwala na przelot na długich trasach bez tankowania i w różnych warunkach atmosferycznych. Umożliwia też zabranie na pokład zespołu transplantologicznego, który czuwa nad transportowanym organem - dodał insp. pil. Marcin Marcinkowski.

Pomoc policyjnych lotników jest więc na wagę złota. Gdyby nie ich działanie, serce nie dotarłoby na czas do potrzebującego pacjenta.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)