Wrocław. Oszustwa z wykorzystaniem Blika mają się dobrze. 20‑latek w rękach policji
Niestety, przybywa oszustw z wykorzystaniem usługi Blik, która pozwala na szybki transfer pieniędzy. Policja z Wrocławia zatrzymała 20-latka ze Szczecina, który dokonał oszustw na kwotę co najmniej 120 tys. zł.
Wrocławska policja od pewnego czasu rozpracowywała sprawę oszustw, w których wykorzystywano usługę Blik. Proceder ten odbywał się na terenie całego kraju, ale to właśnie do funkcjonariuszy ze stolicy Dolnego Śląska zgłosiła się część poszkodowanych.
Jeszcze w maju 2020 roku mundurowym z Gdańska udało się zatrzymać na gorącym uczynku mężczyznę, który dokonywał wypłaty pieniędzy z gdańskiego bankomatu. Wiadome było jednak, że 20-latek nie działał w pojedynkę. Chociaż nikogo innego nie udało się zatrzymać, to usłyszał on zarzut oszustwa i trafił do gdańskiego aresztu, gdzie przebywa do teraz.
Wrocław. Oszustwa z wykorzystaniem Blika mają się dobrze. 20-latek w rękach policji
- W tym samym czasie policjanci z Wydziału dw. z Cyberprzestępczością KWP we Wrocławiu nadal wykonywali czynności operacyjne i gromadzili kolejne materiały w sprawy tych przestępstw - informuje mł. asp. Aleksandra Pieprzycka z Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu.
Dzięki tym działaniom udało się ustalić, że 20-letni mieszkaniec Szczecina jest również zaangażowany w oszustwa z wykorzystaniem Blika. Młody mężczyzna wypłacał w ten sposób pieniądze m.in. Warszawie, Poznaniu, Gdańsku czy Wrocławiu. Łącznie dokonał oszustw na kwotę co najmniej 120 tys. zł.
- Do zatrzymania doszło na terenie Szczecina, w mieszkaniu, które zajmował 20-latek. Kryminalni podczas sprawdzenia pomieszczeń ujawnili i zabezpieczyli różne akcesoria elektroniczne mogące służyć do popełniania przestępstw oraz części garderoby odpowiadające tym, które zostały zarejestrowane na kamerach monitoringów pod bankomatami - dodaje mł. asp. Pieprzycka.
Zatrzymany mieszkaniec Szczecina usłyszał zarzuty dotyczące oszustw. Sprawa jest rozwojowa i niewykluczone są kolejne zatrzymania. 20-latek został aresztowany przez sąd na najbliższe trzy miesiące. Za oszustwo grozi 8 lat pozbawienia wolności.
Wrocław. Oszustwo z wykorzystaniem Blika. Na czym polega?
Oszustwo z wykorzystaniem Blika polega na tym, że nieznany sprawca pokonując wszelkie zabezpieczenia, włamywał się na konto jednego z portali społecznościowych i uzyskując dostęp do znajomych tej osoby-podszywając się pod nią, rozsyłał informację z prośbą o pożyczenie pieniędzy za pośrednictwem wygenerowanego kodu Blik.
Po otrzymaniu tego sześciocyfrowego numeru przesyłał go kolejnej osobie, która posługując się nim może dokonać wypłaty pieniędzy z bankomatu. Osoby poszkodowane myśląc, że pomagają znajomym, czy członkom rodziny przekazują sprawcy kod Blik i tracą pieniądze z konta.
Wrocław. Oszustwo z wykorzystaniem Blika. Jak się bronić?
Sprawcy włamują się na portale społecznościowe i piszą przez internetowy komunikator, że potrzebują szybkiej pomocy finansowej prosząc o podanie kodu do płatności mobilnych (Blik).
Przekonują ofiary do przekazania im pieniędzy, zwykle uzasadniają to nagłą sytuacją. Ofiara musi podać specjalny kod, a następnie potwierdzić transakcję w swojej aplikacji bankowości mobilnej. W ten sposób daje przestępcy pieniądze. Wiele osób pokrzywdzonych było przekonanych, że korespondowali ze swoimi znajomymi.
Przypominamy, że takiego rodzaju wyłudzenia można uniknąć, wystarczy, że będziemy stosowali kilka ważnych zasad:
- należy stosować dwutorowe uwierzytelnianie swoich kont społecznościowych, wówczas o wiele trudniej przejąć nasze konto - zalogowanie się wymaga potwierdzenia SMS;
- zawsze warto potwierdzać tożsamość "znajomych", którzy piszą do nas przez internetowe komunikatory - najlepiej zadzwonić do takiej osoby;
- zawsze trzeba sprawdzać dane transakcji przed jej potwierdzeniem w aplikacji bankowości mobilnej (przestępca nie skorzysta z kodu, dopóki nie potwierdzimy transakcji na naszym telefonie);
- trzeba chronić swój telefon oraz szczególnie PIN do aplikacji mobilnej banku.