Wrocław. Ostrów Tumski odnowiony. Zyskał więcej zieleni
Kościół św. Marcina to jedna z wizytówek Wrocławia. Mimo lat stał się on częścią projektu Zielony Wrocław. Dzięki temu teren wokół świątyni został odnowiony i zyskał nowy blask.
Renowacja obszaru wokół kościoła na Ostrowie Tumskim trwała nieco dłużej niż planowano, ponieważ pojawiła się konieczność wykonania badań archeologicznych. Przebudowa terenu objęła m.in.: wykonanie studni chłonnej, która magazynuje i przetrzymuje nadmiar wody zebranego terenu. Dzięki temu nie dochodzi do zawilgocenia cennych murów świątyni.
Wrocław. Ostrów Tumski odnowiony. Zyskał więcej zieleni
Zarząd Zieleni Miejskiej zyskał nieco więcej przestrzeni chłonącej wodę poprzez rozsunięcie płyt tworzących nawierzchnię wokół kościoła. Poprawiło to nie tylko aspekty praktyczne, ale także wizualne obszaru, który wygląda po prostu ciekawie.
Prace wokół kościoła wymagały również interwencji archeologów. - W trakcie prac, po zdjęciu nawierzchni na murze Zamku Książąt Piastowskich, odkryto resztki historycznych budowli, więc projekt znacznie się wydłużył - informuje Marek Szempliński z Zarządu Zieleni Miejskiej we Wrocławiu.
Bart Staszewski mówi, kto ponosi winę za zrywanie przez miasta współpracy ze "strefami wolnymi od LGBT"
- Stosowaliśmy się tu też do zaleceń konserwatorskich, które zakładały wykorzystanie wyłącznie ręcznie robionych cegieł, by wyeksponować starą architekturę w tym miejscy - dodaje Szempliński.
Gotycki kościół Św. Marcina, pierwotnie kaplica grobowa pw. Najświętszej Panny Maryi, jest jednym z najstarszych kościołów we Wrocławiu. Kaplica została zniszczona w 1945 r. i odbudowana w latach 1958-1968.
W 2010 roku rozpoczęła się renowacja budynku, która odbywała się w pięciu etapach, a zakończyła się dopiero po ośmiu latach prac. Odnowienie terenu wokół świątyni dopełniło dzieła. Obecnie jest to jedno z najładniejszych miejsc na wrocławskim Ostrowie Tumskim.