Wrocław. Nowe miejskie pasieki. To się opyla
Kolejne siedliska pszczół na wrocławskich dachach powstają przy ulicy Świętego Wincentego. Pieniądze na ten cel zebrane przez Fundację EkoRozwoju zostały w mediach społecznościowych w błyskawicznym tempie.
05.05.2020 18:30
Entuzjastów urządzania takich ekologicznych ulów w miastach przybywa. Organizatorzy zbiórki zwracają uwagę na to, że w środku kryzysu klimatycznego i u progu potężnej suszy, coraz częściej dostrzegamy, jak ważna jest kooperacja: troska o nasz wspólny i jedyny dom, dbałość o tych, którzy nas żywią.
Pomysł postawienia małej pasieki na dachu narodził się w Dzień Ziemi, 22 kwietnia. Zachęcały do tego warunki na dachu budynku będącego siedzibą EkoCentrum przy ul. Św. Wincentego na wrocławskim Nadodrzu.
#
Przedstawiciele fundacji uznali, że nagrodą za udział w tej zrzutce będzie w przyszłości miodowy poczęstunek dla darczyńców. Zbiórka otrzymała sugestywne hasło #tosienamOPYLA, przy czym zyskiem jest tu nie tyle perspektywa zbierania miodu, lecz dobroczynny wpływ pszczół na przyrodę.
Okazuje się, że paradoksalnie i one czują się lepiej w przestrzeni miejskiej - nie są narażone na wpływ zabójczych dla nich chemicznych środków stosowanych na polach, znajdują dużo kwitnących drzew i krzewów w miejskich parkach, zieleńcach i na ogródkach działkowych. Miód miejski bywa więc czasem zdrowszy od takiego z pasieki wiejskiej.
Teraz przedstawiciele fundacji, wspierani specjalistyczną wiedzą pszczelarza, stawiają ule i organizują pasiekę. Czy spodoba się nowym lokatorom, okaże się już wkrótce.
To nie jest pierwsza taka inicjatywa we Wrocławiu. Pszczoły mieszkają już na dachu Urzędu Wojewódzkiego i na Galerii Handlowej Wroclavia. Jednak pierwsze dwa wrocławskie ule założone zostały na budynku Teatru Muzycznego Capitol przy fachowej pomocy Fundacji Instytut Pszczelarstwa.
Czytaj też: Uniwersyteckie ambulatoria otwarte na zwierzaki
Zobacz film: Pomaga pchać wózek. Nagrała przykład prawdziwej przyjaźni