Wrocław: Naukowcy wyślą bakterie na Marsa
Naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego badają możliwość przetrwania i rozwoju organizmów żywych w kosmosie. Projekt zakłada wysłanie na Marsa specjalnie dobranych bakterii.
Wrocławscy naukowcy wyślą bakterie na Marsa
Naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego wyślą na orbitę okołoziemską komórki bakterii. Pierwsza polska misja ma wylecieć w 2023 roku. Zgodnie z założeniami w przestrzeń kosmiczną wystrzelony zostanie bezzałogowy satelita, czyli specjalnie skonstruowana skrzynka o wadze nieprzekraczającej 50 kilogramów. Sonda będzie wykonywać zdjęcia satelitarne Marsa i jego księżyca, na 5 płytkach będą również umieszczone wyselekcjonowane organizmy, między innymi bakterie i grzyby.
Wrocławscy naukowcy doszli do wniosku, że gatunek który poleci na Marsa musi spełniać ściśle określone kryteria. Organizmy muszą być zdolne do stworzenia gleby umożliwiającej uprawy rolne, a także być odporne na skrajnie trudne warunki. Bakterie mają rozpocząć proces kolonizacji życia na Marsie. Jeśli uda się dzięki nim stworzyć warstwę tlenu i atmosfery, woda na planecie zniknie i będzie mogło rozwinąć się życie.
Lot na Marsa potrwa około roku, w tym czasie organizmy będą funkcjonowały w ekstremalnych warunkach. Niskie temperatury i promieniowanie mogą je zabić lub poważnie uszkodzić. Naukowcy będą próbowali je ożywiać podgrzewając i podając im specjalną pożywkę w czasie podróży. Przy pomocy biosensora badacze będą monitorować ich procesy życiowe. Nadal nie wiadomo które bakterie polecą na Marsa, ma to jednak być gatunek ogólnie występujący w glebie. Misja Mars 2023 będzie realizowana przy współudziale wrocławskiej spółki Satrevolution, Virgin Orbit z Kalifornii i ośmiu uczelni z Polski.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Zobacz też: Prezydent Andrzej Duda miał problem z wysłowieniem się. Co na to politycy?