Wrocław: naukowcy przeciwko koronawirusowi
Nadzieja we wrocławskiej nauce. Być może niebawem uda się zrobić poważny krok do opracowania szybkich testów diagnostycznych, a nawet leków na COVID-19. To zasługa profesora Marcina Drąga i jego zespołu, który rozpracował enzym stanowiący podstawę przetrwania groźnego wirusa siejącego zagrożenie.
24.03.2020 10:03
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Badacze zajmują się substancjami związanymi z procesami rządzącymi niedojrzałymi białkami. Pracują nad okolicznościami zagrażającymi wirusowi w jego środowisku - donosi wrocławski dodatek "Gazeta Wyborczej". Profesor Marcin Drąg ma nadzieję, że naukowcy pracujący pod jego kierunkiem są na dobrej drodze do wskazania podstaw do opracowania szybkich testów oraz leków przeciw COVID-19. Testy, jak zapewniają badacze, polegać będą na analizie śliny pacjenta, a czas przeprowadzenia diagnozy ma się ograniczać do 30 minut.
Wrocławianie zabrali się do działania już w lutym. Korzystali z próbek zebranych przez naukowców z Lubeki, prowadzących analogiczne analizy. Te dające nadzieję badania nad enzymem nie są strzeżone w ścianach jednego laboratorium - wrocławski zespół udostępnia je niekomercyjnie zespołom na całym świecie. Być może osiągnięcia jednej grupy badawczej przyczyni się do wspólnego dzieła światowej nauki.
Profesor Drąg tłumaczy, że to prezent jego laboratorium dla wszystkich zainteresowanych. Preprint publikacji jest dostępny online.
Profesor Marcin Drąg jest laureatem nagrody FNP za opracowanie nowej platformy technologicznej umożliwiającej otrzymywanie związków biologicznie aktywnych, w szczególności inhibitorów enzymów proteolitycznych.