Wrocław. Kamienice do remontu. Wypięknieje aż 51 budynków
Wrocław szykuje się do wielkiego remontu kamienic na terenie miasta. W rejonie Przedmieścia Oławskiego, Psiego Pola i Brochowa zmodernizowanych zostanie łącznie 18 budynków. W planie jest remont kolejnych 33.
Spółka Wrocławskie Mieszkania rozpoczyna remont 18 budynków na terenie miasta. Gruntownie odświeżone zostaną budynki w rejonie Przedmieścia Oławskiego, Psiego Pola i Brochowa. Wykonawca prac usunie tam stare piece, dzięki czemu do budynków już od nowego sezonu grzewczego popłynie ciepło z sieci miejskiej. Tam, gdzie nie będzie takiej możliwości, wykonane zostaną indywidualne ogrzewania gazowe.
Wrocław. Kamienice do remontu
Prace związane z remontem kamienic zaczną się w czerwcu i potrwają aż do końca listopada. Na ogłoszonej rewitalizacji 18 budynków się nie skończy. Spółka Wrocławskie Mieszkania ma już plany związane z gruntownym remontem kolejnych 33 kamienic gminnych.
Firma już zleciła opracowanie dokumentacji projektowych na wymianę systemu ogrzewania oraz wykonanie instalacji centralnego ogrzewania dla wspomnianych 33 budynków.
ZOBACZ WIDEO: Lotniska nie będą już takie same. Zmiany są ogromne
- Rozpoczynamy realizację miejskiego programu wymiany źródeł ciepła w lokalach mieszkalnych, który jest jednym z kluczowych zadań prezydenta Jacka Sutryka i priorytetowy dla nas, jako zarządcy kamienic komunalnych – mówi Dariusz Kowalczyk prezes zarządu spółki Wrocławskie Mieszkania.
Jak się okazuje, w kolejnych latach Wrocław ma bardzo ambitne plany związane z modernizacją kolejnych kamienic. - W sumie w planie uciepłowień spółki na lata 2020-2024 wytypowano ponad 200 budynków. Analizowaliśmy szereg danych, takich jak przebieg istniejących sieci ciepłowniczych, stan techniczny budynków, a przede wszystkim posiadany system ogrzewania - dodaje Monika Tendaj-Bielawska, wiceprezes spółki Wrocławskie Mieszkania.
Wrocław. Wymiana ogrzewania w kamienicach
Jak informuje miasto Wrocław, do uciepłowienia wskazano budynki w 100 proc. gminne, z mieszkaniami ogrzewanymi w większości tzw. kopciuchami.
Wymiana ogrzewania i montaż instalacji centralnego ogrzewania dla 63 budynków zostanie dofinansowany ze środków unijnych w ramach RPO WD 2014-2020, w wysokości ponad 11 mln zł. Pozostałe będą realizowane z budżetu gminy.
Sam proces przygotowania inwestycji dla 18 kamienic trwał ponad rok. Konieczne było bowiem m.in. uzgodnienie warunków z dostawcami ciepła, wizyty projektantów i liczne inwentaryzacje budowlane, na podstawie których opracowano projekty remontów budynków.
Ze względu na pandemię koronawirusa, prace remontowane będą prowadzone przy zachowaniu wyższych standardów bezpieczeństwa. Przeprowadzane będą m.in. dodatkowe dezynfekcje budynków i ozonowania.
- Wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego pozwalają na wykonywanie prac inwestycyjnych w lokalach mieszkalnych z zachowaniem środków ochrony osobistej i przy udziale domowników. Przed przystąpieniem do jakichkolwiek działań uprzedzamy naszych najemców ogłoszeniami na klatkach schodowych i staramy się wyprzedzająco komunikować o planowanych pracach - informuje Dariusz Kowalczyk.
Czytaj także: Wrocław. Odwołanie dyspensy od udziału w mszach
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.