RegionalneWrocławWrocław. #Ekowyzwanie. Żegnaj, stara pralko. Odejdź z ”Elektrośmieciarką”

Wrocław. #Ekowyzwanie. Żegnaj, stara pralko. Odejdź z ”Elektrośmieciarką”

Rozstanie z elektrośmieciami wcale nie jest trudne. Nie trzeba się czaić, pod osłoną nocy taszczyć starego grata na śmietnik. Nie trzeba nawet wychodzić z domu. Jeden telefon i już.

Wrocław. Żegnaj, stara pralko. Odejdź z ”Elektrośmieciarką”
Wrocław. Żegnaj, stara pralko. Odejdź z ”Elektrośmieciarką”
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

Po każdą nieczynną, przeznaczoną do wyrzucenia pralkę, lodówkę, zamrażarkę, kuchenkę, telewizor lub inny wielkogabarytowy sprzęt elektryczny lub elektroniczny przyjadą fachowcy. Można ich wezwać do siebie we Wrocławiu oraz w jego najbliższym otoczeniu. Usługa jest bezpłatna, choć stawki za wywóz śmieci rosną. Aby z niej skorzystać, trzeba tylko zadzwonić pod numer 12 292 66 66 i umówić się na odbiór sprzętu.

Podczas akcji #Ekowyzwanie Wirtualna Polska zdecydowała się na ryzykowny krok wysypania w centrum Warszawy, koło stacji Merto Centrum, całej sterty śmieci zebranych wcześniej w lesie. Tam, jak pokazuje praktyka, znaleźć się może wszystko. Niestety, zdarza się też, że na odludziu porzucane są nie tylko opakowania, ale także stare części samochodowe, opony, gruz oraz - niezwykle często - elektrośmieci. Tymczasem wystarczy skontaktować się z "Elektrośmieciarką", ułatwić życie sobie i uszanować środowisko.

Ewakuacja z domu nie rokujących szans na naprawę lub po prostu nadających się tylko do wymiany sprzętów, zawsze jest działaniem, które budzi szereg wątpliwości. Wolno czy nie wolno wystawić takie urządzenia pod wiatę śmietnikową? Co zrobić ze starym mikserem, blenderem, czajnikiem elektrycznym? Czy wolno go wywalić do plastików, czy raczej do mieszanych?

Wiadomo, że organizowane są zbiórki, podczas różnych akcji lub dni elektrorecyklingu organizatorzy zachęcają do oddawania takich rzeczy. Nawet często można w zmian za starą drukarkę lub niedziałający telefon dostać drzewko do posadzenia.

Wrocław. #Ekowyzwanie. Żegnaj, stara pralko. Odejdź z ”Elektrośmieciarką”

Do zwykłych śmieci takich elektrośmieci wyrzucać nie wolno. To powinno być dla wszystkich jasne. Jak zatem radzić sobie z taką zawalidrogą jak stara lodówka?

Czasem wybawcą jest sprzedawca nowego sprzętu. Przyjeżdża z nowiutkim wyposażeniem, instaluje, a wychodzi ze starym. A co, jeśli akurat nie dokonujemy zakupu i na przykład przejmujemy w użytkowanie dobry elektrosprzęt, który ktoś nam przekazuje?

Można śledzić miejskie lub osiedlowe zbiórki elektrośmieci w internecie. Jednak ich terminy nie zawsze zbiegają się z czasem wymiany takich urządzeń w domu. Można więc udać się samemu z naszym elektronicznym koszmarem do sklepu, serwisu lub do specjalnego miejskiego punktu zbiórki (PSZOK). Wszystko dobrze, ale jak to załatwić z kuchenką lub wielką lodówką? Nie zmieści się do osobówki, chyba trzeba wynająć ciężarówkę.

I tu dobrym aniołem okazuje się ”Elektrośmieciarka”. Ta inicjatywa to odpowiedź na wiele pytań, jakie wrocławianie mieli w związku z edukacyjnymi projektami, związanymi z zasadami segregacji śmieci i budzenia się odpowiedzialnych proekologicznych postaw obywatelskich.

Wrocław. Żegnaj, stara pralko. Odejdź z ”Elektrośmieciarką”

Zgłosić można co najmniej jedną sztukę zużytego sprzętu wielkogabarytowego, na przykład pralkę, lodówkę, kuchenkę, zmywarkę, jedną sztukę średniej wielkości, na przykład telewizor, komputer albo 15 kg mniejszych urządzeń typu mikser, czajnik, sokowirówka, kuchenka mikrofalowa.

”Elektrośmieciarka” odbierze je całkowicie bezpłatnie, w ciągu 5 dni od zgłoszenia. Mało tego, w budynkach bez windy kierowca zniesie sprzęt po schodach, także bez dodatkowych opłat.

Odebrane elektroodpady kierowane są do zakładów przetwarzania, miedzy innymi w Bolęcinie. Tam funkcjonują linie demontażu urządzeń, wyposażone w moduły służące do wychwytywania i utylizacji gazów stosowanych do urządzeń chłodniczych - freonów, cyklopentanu i izobutanu.

Wysypaliśmy górę śmieci w centrum Warszawy. Zobacz reakcje przechodzących osób

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)