RegionalneWrocławWrocław. Biznes bez barier we Wrocławskim Parku Technologicznym

Wrocław. Biznes bez barier we Wrocławskim Parku Technologicznym

W ramach wspólnego, interdyscyplinarnego projektu Wrocławskiego Parku Technologicznego i Biura Wrocław Bez Barier, realizowanego przy współpracy z ponad 30 organizacjami pozarządowymi, instytucjami publicznymi, firmami i uczelniami wyższymi, w WPT powstanie wyjątkowa przestrzeń dedykowana rozwojowi aktywności zawodowej osób z niepełnosprawnościami.

Wrocław. Biznes bez barier we Wrocławskim Parku Technologicznym
Wrocław. Biznes bez barier we Wrocławskim Parku Technologicznym
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
Łukasz Kuczera

09.09.2020 | aktual.: 01.03.2022 13:57

Wrocław stawia na to, by miasto było dla każdego dostępne bez barier. Chodzi tu nie tylko o architekturę czy komunikację publiczną, ale też projekty i przedsięwzięcia pozwalające na rozwój osobisty i zawodowy.

Inicjatywą, która pozwoli na realizację tej idei w kontekście przedsiębiorczości, jest stworzenie we Wrocławskim Parku Technologicznym przestrzeni, która będzie niwelować bariery dla rozwoju aktywności zawodowej osób z niepełnosprawnościami - Integracyjnego Inkubatora Przedsiębiorczości. 8 września 2020 r. po podpisaniu listów intencyjnych, rozpoczęto kolejny, wdrożeniowy etap prac nad jego utworzeniem.

Wrocław. Przestrzeń i kompleksowe wsparcie bez barier

Integracyjny Inkubator Przedsiębiorczości będzie wspierał zarówno osoby z niepełnosprawnościami w podejmowaniu aktywności zawodowej i zakładaniu własnych firm, jak i działających już na rynku przedsiębiorców w tworzeniu miejsc pracy dla osób z niepełnosprawnościami.

- Połączyliśmy siły z Biurem Wrocław Bez Barier po to, by stworzyć interdyscyplinarne zaplecze dla biznesu angażującego osoby z niepełnosprawnościami. W ramach naszego projektu udostępnimy przestrzeń umożliwiającą prowadzenie biznesu, która jest w 100% dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. To jednak nie wszystko. W WPT kompleksowo wspieramy biznes i tak będzie również w tym przypadku! Stworzymy centralę kompleksowego wsparcia i informacji - w jednym miejscu będzie można uzyskać know-how i eksperckie wsparcie w zakresie podejmowania pracy czy zakładania firmy przez osoby z niepełnosprawnościami oraz ich zatrudniania - komentuje Maciej Potocki, prezes Wrocławskiego Parku Technologicznego.

Jednym z najważniejszych celów projektu jest pokazanie, że niepełnosprawność nie jest barierą ani w zatrudnianiu, ani w podjęciu aktywności zawodowej czy samozatrudnieniu, a współpraca i wzajemna otwartość mogą przynieść dla rynku konkretne korzyści. Sposobem na to ma być m.in. promowanie historii firm i osób, które osiągnęły już sukces.

- Liczba takich przykładów stale rośnie, jednak ciągle możemy zrobić więcej. Utworzenie miejsca, w którym będziemy realnie znosić bariery dla rozwoju aktywności zawodowej osób z niepełnosprawnościami, jest niezwykle istotnym projektem, wyzwaniem, które stawiamy sobie wspólnie z WPT i partnerami projektu. Wierzę, że nasze działania dotyczące strefy zawodowej osób z niepełnosprawnościami mogą zaktywizować tę część naszego życia społecznego - komentuje Bartłomiej Skrzyński, dyrektor biura Wrocław bez Barier.

Wrocław. Połączony potencjał

W ramach Inkubatora organizowane będą różnego typu warsztaty i szkolenia. Inkubator będzie też dawał możliwość nawiązywania nowych kontaktów oraz korzystania z pomocy doradców zawodowych, trenerów pracy czy psychologów. Projekt będzie łączył potencjał, doświadczenie i know-how ponad 30 organizacji pozarządowych, instytucji publicznych i firm.

- Regionalne Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych włącza się w projekt tworzenia Integracyjnego Inkubatora Przedsiębiorczości, ponieważ zależy nam na tworzeniu dobrych jakościowo miejsc pracy dla osób z niepełnosprawnościami, zarówno w biznesie, jak i w podmiotach ekonomii społecznej. Przedsięwzięcie to umożliwi współdziałanie podmiotów z różnych sektorów, co pozwoli na podjęcie działań optymalnych zarówno dla pracodawców, jak i osób z niepełnosprawnościami - komentuje Mirosława Hamera z Regionalnego Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych.

Jego interdyscyplinarna działalność będzie możliwa dzięki temu, że partnerzy projektu działają w różnych obszarach.

- Jesteśmy otwarci na wszystkie projekty, które stawiają na aktywizację społeczną i zawodową osób z niepełnosprawnościami, dlatego chętnie włączyliśmy się w inicjatywę WPT i Biura Wrocław Bez Barier. Mamy nadzieję, że wykorzystując nasze doświadczenia, wynikające z tego, że rocznie obsługujemy około 30 tys. osób z niepełnosprawnościami, będziemy mogli wnieść wartościowy wykład do projektu i wspólnie z jego pozostałymi partnerami przyczynić się do zwiększenia osób z niepełnosprawnościami aktywnych na rynku - dodaje Andrzej Mańkowski, zastępca dyrektora ds. osób z niepełnosprawnością i świadczeń Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we Wrocławiu.


Przestrzeń dla biznesu bez barier powstanie na terenie kampusu WPT, w budynku przy ul. Fabrycznej. Otwarcie Integracyjnego Inkubatora Przedsiębiorczości zaplanowane jest na I kwartał 2021 roku.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)